Artykuł

Wyższe limity, niższe rachunki za prąd. Efekt działań rządu i spółek energetycznych

Badania

Autor: PKEE

Cena za kilowatogodzinę w Polsce należy do najniższych w Europie, a dzięki zwiększeniu limitu zużycia energii po preferencyjnych, zamrożonych przez rządową Tarczę Solidarnościową, Polacy mogą w tym roku zaoszczędzić na prądzie nawet 4 tys. zł. Rządowy projekt ustawy jest obecnie procedowany w parlamencie.

Polski Komitet Energii Elektrycznej informuje, że dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników nowy limit wyniesie 4000 kWh (zamiast 3000 kWh), co oznacza, że chroniony Tarczą Solidarnościową roczny rachunek za prąd nie przekroczy 3600 zł, a oszczędność wyniesie nawet 4000 zł (wyliczenia na podstawie rachunków klientów PGE Obrót).
Natomiast podwyższony limit dla domów i mieszkań, w których przebywają osoby z niepełnosprawnościami wyniesie 3600 kWh (było 2600 kWh). Tu roczne rachunki powinny się zamknąć w kwocie 3200 zł, co przełoży się na oszczędność rzędu 3600 zł.
Limit dla pozostałych gospodarstw domowych zostanie zwiększony do 3000 kWh (z 2000 kWh). W tym przypadku rachunki w skali roku nie powinny przekroczyć 2700 zł. Oszczędność wyniesie zaś 3000 zł.

https://liczysieenergia.pl/zwiekszenie-limitow-zuzycia-pradu-z-zamrozona-cena-energii-sejm-przyjal-nowelizacje-ustawy/

Jak już informowaliśmy, obecnie Polacy płacą ok. 41 gr netto za kilowatogodzinę (ok. 10 eurocentów). To jedna z najniższych cen w Europie, unijna średnia wynosi 25 eurocentów. Taniej niż w Polsce jest m.in. w Serbii – 7 eurocentów, na Węgrzech i w Albanii – 8 eurocentów, a drożej w Czechach – 36 eurocentów, Grecji – 39 eurocentów i Irlandii – 40 eurocentów za kWh.

https://liczysieenergia.pl/srednia-cena-energii-w-polsce-10-centow-za-kilowatogodzine-w-calej-unii-znacznie-wyzsza/

„Dzięki zastosowaniu Tarczy Solidarnościowej (rządowy projekt obowiązuje od stycznia) i nowym limitom, znacznie wyższym niż średnie zużycie energii elektrycznej, które w polskich domach wynosi ok. 2000 kWh, przeciętna rodzina w tym roku zapłaci za prąd dużo mniej.
A co jeśli i podwyższone limity zostaną przekroczone? Za każdy kWh zużyty ponad wskazane w rządowym projekcie wielkości Polacy zapłacą ok. 69 gr netto” – czytamy w publikacji wp.pl we współpracy z PKEE.„Co ważne, wyższe limity dotyczą wszystkich gospodarstw domowych, także tych, które przed wejściem w życie nowych zapisów ochronnych przekroczą dotychczas obowiązujące wielkości. Ewentualna nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnej faktury”.

https://liczysieenergia.pl/pkee-polacy-czuja-sie-bezpiecznie-jesli-chodzi-o-rynek-energii-elektrycznej-ponad-70-badanych-nie-miala-zadnych-obaw-z-tym-zwiazanych/

Od października mniej za prąd zapłacą też jednostki samorządowe, podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej oraz mikro-, małe i średnie firmy. Nowa stawka za kWh wyniesie 69 gr netto, a nie jak dotychczas ok. 78 gr.

„Dodatkowo – o czym od ponad roku przypomina Polski Komitet Energii Elektrycznej – zużycie energii, a co za tym idzie wysokość rachunków za prąd, można zmniejszyć wdrażając prostą zmianę codziennych nawyków. Mówimy tu m.in. o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, wypinaniu ładowarek z gniazdek czy niepozostawianiu urządzeń w trybie czuwania” – informuje wp.pl

„Teraz, gdy rozwiązania rządowej Tarczy Solidarnościowej oferują dodatkowy rabat, ta wiedza będzie jeszcze bardziej użyteczna – zauważa Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej”.
Zmniejszając w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zużycie prądu o co najmniej 10 proc., możemy liczyć na dodatkowy upust w wysokości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r.

Więcej na ten temat w publikacji na stronie wp.pl
https://wiadomosci.wp.pl/nie-bedzie-wyzszych-rachunkow-za-prad-rzad-zwieksza-obowiazujace-limity-6925508690332288a