BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE

Dbamy o bezpieczeństwo energetyczne Polski

TRANSFORMACJA SEKTORA ENERGETYCZNEGO

Na początku marca Rada Ministrów przyjęła projekt transformacji sektora energetycznego zakładający utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Zostaną do niej przeniesione aktywa węglowe należące obecnie do PGE, Taurona, Enei i Energi. Dzięki temu spółki będą mogły skupić się na inwestowaniu w rozbudowę zeroemisyjnych źródeł produkcji energii. Zachowane zostanie bezpieczeństwo dostaw, które stabilizować będą skupione w NABE elektrownie węglowe.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

NABE będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Projekt opiera się na dwóch solidnych filarach: stabilnych źródłach energii oraz przyspieszeniu inwestycji w OZE. Ta decyzja ma ogromne znaczenie w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

WOJCIECH DĄBROWSKI - PREZES PGE

Do głównych celów powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego możemy wliczyć:

Przyspieszenie transformacji energetycznej - dzięki utrzymaniu w podstawie stabilnych mocy węglowych możliwe będzie przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii, rozwijanych przez grupy energetyczne.
transformacja
Odblokowanie finansowania OZE - przeniesienie aktywów węglowych do NABE ułatwi spółkom energetycznym pozyskiwanie finansowania na nowe inwestycje w odnawialne źródła energii.
OZE
Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - elektrownie węglowe skupione w NABE będą stabilizować system energetyczny opary na zależnych od warunków atmosferycznych OZE. Polskie elektrownie węglowe w niemal 100 proc. korzystają z surowca wydobywanego w krajowych kopalniach węgla brunatnego i kamiennego, dzięki czemu gwarantują niezależność od dostaw z innych krajów, w tym Rosji.
bezpieczeństwo
Konsolidacja aktywów - skupienie w NABE aktywów węglowych ułatwi optymalne ich zarządzanie minimalizując koszty ich funkcjonowania.
minimalizacja kosztów
Cofnij slajd
Kolejny slajd
Operacja „Przyjazna Energia-22”
2022-11-21 Źródło: media.terytorialsi.wp.mil.pl

Operacja „Przyjazna Energia-22”

Na terenie całego kraju cyklicznie prowadzone są ćwiczenia w ramach operacji „Przyjazna Energia-22”. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – we współpracy z PGE, TAURON Dystrybucja, Energa Operator oraz Enea – szkolą się na wypadek konieczności awaryjnego zasilania w energii elektrycznej. „Ćwiczenia odbyły się już w kilku lokalizacjach i będą nadal realizowane, kolejno w województwach i miejscowościach […]

Dowiedz się więcej
Prezes Taurona o potrzebie reakcji na propagandę Rosji. Wskazuje kampanię PKEE „Walczymy o Polską Niezależność”
2022-11-14 Źródło: biznesalert.pl

Prezes Taurona o potrzebie reakcji na propagandę Rosji. Wskazuje kampanię PKEE „Walczymy o Polską Niezależność”

  „Celem rosyjskiej wojny informacyjnej jest wywołanie paniki w europejskich społeczeństwach” – mówi Paweł Szczeszek, prezes Taurona. Jako skuteczną odpowiedź, która punktuje manipulacje Kremla oraz demaskuje odpowiedzialnych za kryzys energetyczny, wskazał kampanię informacyjną Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej „Walczymy o Polską Niezależność”. Sytuacja na globalnym rynku energetycznym, skutki wojny propagandowej, a także cele działań Rosji, to […]

Dowiedz się więcej
Rekompensaty dla firm energochłonnych. Łącznie niemal 800 milionów zł
2022-11-11 Źródło: www.ure.gov.pl

Rekompensaty dla firm energochłonnych. Łącznie niemal 800 milionów zł

Urząd Regulacji Energetyki poinformował o przyznaniu przedsiębiorstwom energochłonnym rekompensat za wysokie obciążenie cenami energii i emisji CO2 w 2021 roku. „Pomocą publiczną obejmowane są przedsiębiorstwa z kluczowych sektorów dla polskiej gospodarki, takich jak hutnictwo, produkcja metali czy papieru. To te gałęzie gospodarki są dziś najbardziej obciążone kosztami produkcji związanymi z wysokimi cenami energii i uprawnieniami […]

Dowiedz się więcej