BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE

Dbamy o bezpieczeństwo energetyczne Polski

TRANSFORMACJA SEKTORA ENERGETYCZNEGO

Na początku marca Rada Ministrów przyjęła projekt transformacji sektora energetycznego zakładający utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Zostaną do niej przeniesione aktywa węglowe należące obecnie do PGE, Taurona, Enei i Energi. Dzięki temu spółki będą mogły skupić się na inwestowaniu w rozbudowę zeroemisyjnych źródeł produkcji energii. Zachowane zostanie bezpieczeństwo dostaw, które stabilizować będą skupione w NABE elektrownie węglowe.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Bezpieczeństwo energetyczne

Play
Marek Kulesa
Dyrektor Biura
Towarzystwo Obrotu Energią

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

NABE będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Projekt opiera się na dwóch solidnych filarach: stabilnych źródłach energii oraz przyspieszeniu inwestycji w OZE. Ta decyzja ma ogromne znaczenie w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

WOJCIECH DĄBROWSKI - PREZES PGE

Do głównych celów powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego możemy wliczyć:

Przyspieszenie transformacji energetycznej - dzięki utrzymaniu w podstawie stabilnych mocy węglowych możliwe będzie przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii, rozwijanych przez grupy energetyczne.
transformacja
Odblokowanie finansowania OZE - przeniesienie aktywów węglowych do NABE ułatwi spółkom energetycznym pozyskiwanie finansowania na nowe inwestycje w odnawialne źródła energii.
OZE
Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - elektrownie węglowe skupione w NABE będą stabilizować system energetyczny opary na zależnych od warunków atmosferycznych OZE. Polskie elektrownie węglowe w niemal 100 proc. korzystają z surowca wydobywanego w krajowych kopalniach węgla brunatnego i kamiennego, dzięki czemu gwarantują niezależność od dostaw z innych krajów, w tym Rosji.
bezpieczeństwo
Konsolidacja aktywów - skupienie w NABE aktywów węglowych ułatwi optymalne ich zarządzanie minimalizując koszty ich funkcjonowania.
minimalizacja kosztów
Cofnij slajd
Kolejny slajd
Elektrownia jądrowa – bezpieczeństwo jest priorytetem. Poradnik Ministerstwa Klimatu i Środowiska
2024-03-29 Źródło: gov.pl

Elektrownia jądrowa – bezpieczeństwo jest priorytetem. Poradnik Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Energetyka jądrowa będzie odgrywać ważną rolę w polskiej energetyce. Wokół niej krąży jednak wiele mitów. Czy jej działanie jest bezpieczne dla sąsiadujących z nią ludzi i środowiska? Jak wybiera się jej lokalizację? Czy elektrownie wykorzystujące małe reaktory modułowe (SMR) można budować bliżej ludzi? Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiada na te pytania.

Dowiedz się więcej
TAURON znacząco zwiększy ilość energii z kogeneracji dla firm
2024-03-28 Źródło: tauron.pl

TAURON znacząco zwiększy ilość energii z kogeneracji dla firm

„Do naszych klientów biznesowych trafi ponad 2 mln megawatogodzin energii wytwarzanej efektywnie w jednym procesie wraz z ciepłem” – poinformował Mariusz Purat, prezes TAURON Sprzedaż. To oznacza wzrost o ponad 30 procent niż przed rokiem. „Kogeneracja jest jednym z najwydajniejszych procesów produkcji energii elektrycznej i ciepła, oferując lepsze wykorzystanie energii skumulowanej w paliwie. Obecnie około […]

Dowiedz się więcej
Prezes PGE: Kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne
2024-03-26 Źródło: PGE

Prezes PGE: Kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne

„Zdajemy sobie sprawę jak ważny dla polskiego systemu energetycznego, dla regionu i wszystkich pracowników jest turoszowski kompleks energetyczny” – stwierdził prezes PGE Dariusz Marzec, podczas spotkania z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. – „Podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w obronie Turowa” – zapewnił. Wojewódzki Sąd Administracyjny w nieprawomocnym orzeczeniu z 13 marca uchylił decyzję środowiskową […]

Dowiedz się więcej