BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE

Dbamy o bezpieczeństwo energetyczne Polski

TRANSFORMACJA SEKTORA ENERGETYCZNEGO

Na początku marca Rada Ministrów przyjęła projekt transformacji sektora energetycznego zakładający utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Zostaną do niej przeniesione aktywa węglowe należące obecnie do PGE, Taurona, Enei i Energi. Dzięki temu spółki będą mogły skupić się na inwestowaniu w rozbudowę zeroemisyjnych źródeł produkcji energii. Zachowane zostanie bezpieczeństwo dostaw, które stabilizować będą skupione w NABE elektrownie węglowe.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Bezpieczeństwo energetyczne

Play
Marek Kulesa
Dyrektor Biura
Towarzystwo Obrotu Energią

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

NABE będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Projekt opiera się na dwóch solidnych filarach: stabilnych źródłach energii oraz przyspieszeniu inwestycji w OZE. Ta decyzja ma ogromne znaczenie w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

WOJCIECH DĄBROWSKI - PREZES PGE

Do głównych celów powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego możemy wliczyć:

Przyspieszenie transformacji energetycznej - dzięki utrzymaniu w podstawie stabilnych mocy węglowych możliwe będzie przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii, rozwijanych przez grupy energetyczne.
transformacja
Odblokowanie finansowania OZE - przeniesienie aktywów węglowych do NABE ułatwi spółkom energetycznym pozyskiwanie finansowania na nowe inwestycje w odnawialne źródła energii.
OZE
Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - elektrownie węglowe skupione w NABE będą stabilizować system energetyczny opary na zależnych od warunków atmosferycznych OZE. Polskie elektrownie węglowe w niemal 100 proc. korzystają z surowca wydobywanego w krajowych kopalniach węgla brunatnego i kamiennego, dzięki czemu gwarantują niezależność od dostaw z innych krajów, w tym Rosji.
bezpieczeństwo
Konsolidacja aktywów - skupienie w NABE aktywów węglowych ułatwi optymalne ich zarządzanie minimalizując koszty ich funkcjonowania.
minimalizacja kosztów
Cofnij slajd
Kolejny slajd
13 mitów o energii elektrycznej. Kampania „Energia naPrawdę” odpowiada faktami
2023-09-29 Źródło: energianaprawde.pl

13 mitów o energii elektrycznej. Kampania „Energia naPrawdę” odpowiada faktami

Jakie są ceny prądu w Polsce? Czy funkcjonowanie elektrowni atomowej stwarza zagrożenie dla środowiska? W jakiej kondycji jest polska energetyka? Czy turbiny wiatrowe emitują niebezpieczne infradźwięki? Na te tematy, ale i wiele innych, krąży w przestrzeni publicznej sporo zmanipulowanych przekazów. Dlatego w ramach kampanii „Energia naPrawdę” przygotowano merytoryczną ripostę. Jak już informowaliśmy, w połowie września […]

Dowiedz się więcej
Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt nowego rozporządzenia, które ma to ułatwić
2023-09-26

Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt nowego rozporządzenia, które ma to ułatwić

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowego rozporządzenia, którego celem jest wsparcie inwestycji energetycznych, a tym samym rozwój gospodarczy i społeczny całego kraju. Z informacji opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska poświęcony jest kwestii udzielania pomocy publicznej w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie […]

Dowiedz się więcej
Gutki i Gutki 2 na Podlasiu – nowe farmy PV należące do PGE Energia Odnawialna
2023-09-26 Źródło: PGE

Gutki i Gutki 2 na Podlasiu – nowe farmy PV należące do PGE Energia Odnawialna

  7 tysięcy gospodarstw domowych z Podlasia będzie mogło skorzystać z energii wytworzonej przez nowe farmy PV należące do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE. Właśnie zakończyły się prace budowlane Gutki i Gutki 2, które mają łączną moc 12 MW. „Powstanie nowych elektrowni fotowoltaicznych na Podlasiu to kolejny etap naszych inwestycji w energetykę słoneczną. To […]

Dowiedz się więcej