BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE

Dbamy o bezpieczeństwo energetyczne Polski

TRANSFORMACJA SEKTORA ENERGETYCZNEGO

Na początku marca Rada Ministrów przyjęła projekt transformacji sektora energetycznego zakładający utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Zostaną do niej przeniesione aktywa węglowe należące obecnie do PGE, Taurona, Enei i Energi. Dzięki temu spółki będą mogły skupić się na inwestowaniu w rozbudowę zeroemisyjnych źródeł produkcji energii. Zachowane zostanie bezpieczeństwo dostaw, które stabilizować będą skupione w NABE elektrownie węglowe.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Bezpieczeństwo energetyczne

Play
Marek Kulesa
Dyrektor Biura
Towarzystwo Obrotu Energią

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

NABE będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Projekt opiera się na dwóch solidnych filarach: stabilnych źródłach energii oraz przyspieszeniu inwestycji w OZE. Ta decyzja ma ogromne znaczenie w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

WOJCIECH DĄBROWSKI - PREZES PGE

Do głównych celów powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego możemy wliczyć:

Przyspieszenie transformacji energetycznej - dzięki utrzymaniu w podstawie stabilnych mocy węglowych możliwe będzie przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii, rozwijanych przez grupy energetyczne.
transformacja
Odblokowanie finansowania OZE - przeniesienie aktywów węglowych do NABE ułatwi spółkom energetycznym pozyskiwanie finansowania na nowe inwestycje w odnawialne źródła energii.
OZE
Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - elektrownie węglowe skupione w NABE będą stabilizować system energetyczny opary na zależnych od warunków atmosferycznych OZE. Polskie elektrownie węglowe w niemal 100 proc. korzystają z surowca wydobywanego w krajowych kopalniach węgla brunatnego i kamiennego, dzięki czemu gwarantują niezależność od dostaw z innych krajów, w tym Rosji.
bezpieczeństwo
Konsolidacja aktywów - skupienie w NABE aktywów węglowych ułatwi optymalne ich zarządzanie minimalizując koszty ich funkcjonowania.
minimalizacja kosztów
Cofnij slajd
Kolejny slajd
Enea zawarła umowę wartą miliard – środki zostaną przeznaczone na inwestycje w OZE
2024-02-26 Źródło: enea.pl

Enea zawarła umowę wartą miliard – środki zostaną przeznaczone na inwestycje w OZE

Umowę kredytu odnawialnego w maksymalnej kwocie 1 mld zł Enea podpisała z Bankiem Pekao S.A. oraz PKO Bankiem Polskim. Całość środków zostanie przeznaczona na inwestycje w jednostki wytwórcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. „Nadrzędnym celem Grupy Enea jest osiągnięcie neutralności klimatycznej poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii. Moc zainstalowana w OZE będzie rosła dzięki akwizycjom, rozwojowi własnych […]

Dowiedz się więcej
Mogą zobaczyć zdjęcia domów wykonane w podczerwieni – i ustalić gdzie „ucieka ciepło”
2024-02-26

Mogą zobaczyć zdjęcia domów wykonane w podczerwieni – i ustalić gdzie „ucieka ciepło”

Ciekawy pomysł realizuje PGE Toruń – swoim klientom bezpłatnie przekazuje zdjęcia ich domów w podczerwieni, dzięki którym mogą ustalić gdzie najwięcej tracą ciepła. To z kolei daje szansę na znaczącą poprawę efektywności energetycznej budynku. PGE Toruń w różny sposób wspiera odbiorców ciepła w poprawie efektywności energetycznej budynków. Chociażby każdy z właścicieli i zarządców budynków w […]

Dowiedz się więcej
Jak skutecznie wspierać efektywność energetyczną? TAURON ma konkretną propozycję
2024-02-23 Źródło: tauron.pl

Jak skutecznie wspierać efektywność energetyczną? TAURON ma konkretną propozycję

„Dostarczamy zieloną energią do naszych klientów, ale także stymulujemy rozwój przydomowych mikroinstalacji i ekologicznych źródeł ogrzewania zarówno poprzez kompleksową obsługę technologiczną, jak i poprzez nasze programy dofinansowań tych inwestycji” – podkreśla Daniel Iwan, rzecznik prasowy TAURON Sprzedaż. Eksperci TAURONA tłumaczą, że połączenie fotowoltaiki ze źródłami ciepła, chłodu czy magazynem energii przekłada się na zwiększoną autokonsumpcję, […]

Dowiedz się więcej