BAZA WIEDZY

BAZA WIEDZY

Solidarność energetyczna

Play

Bezpieczeństwo energetyczne

Play

Jak wybrać taryfę

Play

Jak korzystać ze sprzętów

Play

Jak wybrać sprzęt

Play
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Informacje dla odbiorców energii

Dlaczego ceny energii rosną?

Arrow
Główną przyczyną wzrostu cen energii są rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W grudniu 2021 koszty uprawnień przekroczyły rekordowe 90 euro za tonę. Jeszcze na początku roku było to 3 razy mniej (około 30 euro), a w 2017 roku ponad 18 razy mniej (ok. 5 euro). Pozyskiwanie uprawnień jest konieczne do wytwarzania energii z paliw kopalnych, w tym z węgla, który stanowi większość w polskim miksie energetycznym, ale też np. z gazu.

Dlaczego wzrastają koszty dystrybucji?

Arrow
Wzrost taryf dystrybucyjnych spowodowany jest koniecznością ogromnych inwestycji w rozwój infrastruktury sieciowej dla poprawy jej niezawodności, czyli zapewnienia bezpieczeństwa i stabilnych dostaw prądu. Dzięki opłatom dystrybucyjnym utrzymywane i modernizowane są istniejące sieci, dokonywane są inwestycje w rozwój inteligentnych sieci, a także zwiększane są możliwości przyłączenia instalacji odnawialnych źródeł, w tym fotowoltaiki.

O ile więcej zapłacę za energię elektryczną?

Arrow
Wysokość rachunku zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsza jest wielkość zużycia energii w gospodarstwie domowym. Wg wyliczeń Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, typowe gospodarstwo domowe zużywające 1,8 MWh rocznie w 2022 roku będzie płacić o 21 złotych miesięcznie więcej. Jednak dzięki rządowej Tarczy Antyinflacyjnej od stycznia do marca średni wzrost wysokości rachunku wyniesie tylko 6 złotych miesięcznie.

Na czym polegają mechanizmy rządowej Tarczy Antyinflacyjnej w odniesieniu do cen energii?

Arrow
Rządowe rozwiązania antyinflacyjne zmniejszą rachunki za prąd, dzięki czemu Polacy znacznie mniej je odczują zmiany cen energii. Najważniejsze korzyści dla rachunków gospodarstw domowych wynikają z obniżenia stawki VAT na prąd do 5 proc. (od stycznia do lipca 2022 r.) oraz zniesienia akcyzy na energię (od stycznia do maja 2022 r.).

Z jakich opłat składa się końcowy rachunek za energię elektryczną?

Arrow
Rachunek za prąd składa się z dwóch części: opłat za energię elektryczną i opłaty związanej z jej dystrybucją. W rachunkach opłacanych przez gospodarstwa domowe zwykle koszty te rozkładają się mniej więcej równo, a więc jedną połowę stanowią koszty zakupu zużywanej energii elektrycznej, a drugą opłaty dystrybucyjne. Na koszty energii elektrycznej składa się jednak więcej kosztów jednostkowych:
• 59 proc. – koszty uprawnień do emisji CO2 wynikające z polityki klimatycznej UE;
• 25 proc. – pozostałe koszty związane z produkcją energii;
• 8 proc. – koszty OZE i efektywności energetycznej wynikające z polityki klimatycznej UE;
• 6 proc. – koszty własne sprzedawców energii (obsługa Klienta, zatrudnienie);
• 1 proc. – akcyza;
• 1 proc. – marża sprzedawców energii.

Dlaczego odbiorcy muszą płacić za politykę klimatyczną Unii Europejskiej?

Arrow
Polska jest w trakcie transformacji energetycznej, wdrażanej w całej Unii Europejskiej w ramach wspólnej polityki klimatycznej. Jej celem jest ochrona środowiska i klimatu, wymagająca gruntownej przebudowy systemu energetycznego i gospodarki. To zadanie bardzo kosztowne dla całej gospodarki, wymagające ogromnych inwestycji. Transformacja już trwa, jak na razie jednak większa część wytwarzanego w Polsce prądu wciąż pochodzi z elektrowni węglowych. Elektrownie są zmuszone do kupowania uprawnień do emisji CO2 zgodnie z zasadami unijnej polityki klimatycznej. A koszty uprawnień stanowiły pod koniec 2021 roku nawet 59% ceny prądu.

Kontakt

PYTANIE MOŻNA KIEROWAĆ NA ADRES:

Email liczysieenergia@pkee.pl