RYNEK ENERGII
Co się składa
na ceny prądu?
EU ETS - notowania
Aktualne ceny zakupu uprawnień do emisji CO2, stanowiących
większość kosztów wytwarzania energii w Polsce.
eu ets carbon
Źródło: tradingeconomics.com
CENY ENERGII
15.09.2022 r. 
| Źródło: premier.gov.pl
Zapowiedź gwarantowanej ceny za energię elektryczną
Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował Tarczę Solidarnościową, która ma zabezpieczyć polskie rodziny oraz przedsiębiorstwa przed wzrostami cen energii w 2023 r. Zostanie wprowadzona gwarantowana cena za energię elektryczną dla gospodarstw domowych oraz zniżka dla tych, którzy zmniejszyli zużycie prądu. Energochłonne firmy będą mogły liczyć na wsparcie rządu. Dodatkowo premier zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego oszczędzania energii elektrycznej w administracji o 10 proc. od 1 października 2022 r.
Dowiedz się więcej
WARTO WIEDZIEĆ
1.09.2022 r.
| Źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej
Mechanizmy kształtowania cen energii
Ceny energii elektrycznej na polskim i europejskim rynku są kształtowane zgodnie z mechanizmami rynkowymi, ściśle określonymi w przepisach obowiązującego prawa. Wysokość hurtowych cen energii, po których kupują ją sprzedawcy, pozostaje pod presją wysokich cen gazu i węgla oraz kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. W konsekwencji firmy sprzedające prąd gospodarstwom domowym i gospodarce mają bardzo ograniczony wpływ na kształtowanie cen końcowych dla odbiorców.
Dowiedz się więcej
BADANIA
30.08.2022 r.
| Źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej
Wyniki badania IBRiS: Polakom tylko się wydaje, że wiedzą, które urządzenia w ich domu zużywają najwięcej prądu.
Klimatyzacja, płyta indukcyjna, czajnik i piekarnik to urządzenia, które według Polaków zużywają najwięcej prądu. Pokazują to wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Tymczasem rankingi domowych urządzeń pobierających najwięcej prądu pokazują dużą rozbieżność pomiędzy deklaracjami, a rzeczywistością. Czy w takiej sytuacji jesteśmy w stanie faktycznie oszczędzać prąd?
Dowiedz się więcej
RYNEK ENERGII
10.08.2022
| Źródło: TV Trwam
Prezes PGE: Apeluję do Polaków, by kupowali węgiel z rozwagą
Węgiel będzie sukcesywnie docierał na nasz rynek, dlatego pragnę uspokoić klientów, by nie kupowali tego surowca w pierwszym okresie. Zapewniam, że węgiel będzie systematycznie dostarczany przez cały okres jesienno-zimowy – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.
Dowiedz się więcej
RYNEK ENERGII
27.07.2022
| Źródło: Rzeczpospolita
Europejczycy porażeni galopującymi cenami energii
Rachunki za prąd i gaz rosną w niemal całej Unii Europejskiej. Jak zauważa Rzeczpospolita powołując się na dane Eurostatu, Polska jest tu wciąż poniżej średniej. W czerwcu nośniki energii dla gospodarstw domowych były w UE średnio o 41,8% droższe niż rok wcześniej. W czterech krajach wzrost cen sięgnął ponad 75%. Polsce podwyżki w tej kategorii wynosiły 33,8%, a więc poniżej unijnej średniej.
Dowiedz się więcej
BADANIA
26.07.2022 r. 
| Źródło: PKEE.pl
Polacy zwracają większą uwagę na zużycie prądu, jednak z praktyką bywa różnie
W tym sezonie wakacyjnym aż 69 proc. Polaków planuje zwracać większą niż w poprzednich latach uwagę na zużycie prądu - wynika z badania zrealizowanego przez IBRiS na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Rosnące ceny prądu sprawiają, że racjonalne użytkowanie urządzeń elektrycznych staje się szczególnie ważne dla gospodarstw domowych. Bo choć jako konsumenci nie mamy wpływu na ceny prądu, możemy w znacznym stopniu wpłynąć na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną.
Dowiedz się więcej
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
22.07.2022 r. 
| Źródło: Tauron
"Fotowoltaika - biznes,który się opłaca" - bezpłatny e-book dla przedsiębiorców
Jak dobrać instalację fotowoltaiczną dla małej firmy? Jak przebiega proces instalacyjny? Na czym polega wprowadzony od 1 kwietnia 2022 r. nowy system rozliczeń? Czym się różni prosument indywidualny od zbiorowego? Przedsiębiorcy rozważający inwestycję w instalację PV na te i inne pytania znajdą odpowiedź w przygotowanym przez Tauron bezpłatnym e-booku.
Dowiedz się więcej
RYNEK ENERGII
18.07.2022 r. 
| Źródło: rp.pl
Prezes PGE: W energetyce nie ma nadzwyczajnych zysków
„W obecnej sytuacji rosnących cen paliw, agresji Rosji na Ukrainę, inflacji, kosztów CO2 i rozchwiania światowych rynków ceny energii rosną na całym świecie. To duże obciążenie dla obywateli i firm, ale nie idą za nim nadzwyczajne korzyści dla branży energetycznej” - powiedział Wojciech Dąbrowski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. Prezes GK PGE i Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej dodał, że utrzymanie cen energii na rozsądnym poziomie jest priorytetem branży, spółki energetyczne nie mogą jednak narażać się na straty.
Dowiedz się więcej
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
12.07.2022 r. 
| Źródło: The Guardian, dorzeczy.pl
Frans Timmermans: Potrzebny jest czasowy powrót do paliw kopalnych
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej powiedział w rozmowie z The Guardian, że jeżeli europejskie społeczeństwo pogrąży się w konfliktach związanych z brakiem energii, Unii nie uda się osiągnąć ambitnych celów klimatycznych. „Z pewnością nie dotrzemy tam, gdzie musimy, jeśli brak energii doprowadzi do poważnych zakłóceń w naszych społeczeństwach” – ocenił Frans Timmermans, który odpowiada za Europejski Zielony Ład. Wskazał, że konieczny jest czasowy powrót do paliw kopalnych, w tym węgla. Jako odpowiedzialnego za prowokowanie konfliktów w Europie polityk wskazał Władimira Putina, który używa w tym celu wszystkich dostępnych środków.
Dowiedz się więcej
RYNEK ENERGII
11.07.2022 r. 
| Źródło: wnp.pl
Marża to nie zysk
Opinię publiczną rozgrzewają doniesienia o rekordowo wysokich marżach spółek energetycznych. Nie oznacza to jednak, że korzystając z okoliczności, osiągają one nieuzasadnione zyski kosztem konsumentów – pisze Roman Przasnyski na portalu wnp.pl. Spółki energetyczne mają ograniczony wpływ na kształtowanie cen energii. Ponoszą za to wysokie koszty, nie tylko zakupu surowców i uprawnień do emisji dwutlenku węgla, ale także m.in. inwestycji realizowanych w związku z transformacją energetyczną.
Dowiedz się więcej
RYNEK ENERGII
10.07.2022 r. 
| Źródło: tvp.info
Energia dla gospodarstw domowych tańsza w Polsce od średniej unijnej
W porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej wzrosła o 32 proc. i wyniosła 29,2 eurocentów za kWh – wynika z raportu przedstawionego przez Komisję Europejską. Zgodnie z dokumentem za kilowatogodzinę w polskim gospodarstwie domowym trzeba było zapłacić prawie dwukrotnie mniej od średniej unijnej – 16,54 eurocentów. Jako główną przyczynę gwałtownego wzrostu cen energii w Europie raport wskazuje wojnę na Ukrainie.
Dowiedz się więcej
RYNEK ENERGII
05.07.2022 r. 
| Źródło: TOK FM, wp.pl
Prezes URE: Należy oszczędzać energię
„Ciepła w polskich domach nie zabraknie” – zapewnił w Radiu TOK FM prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jego zdaniem istnieje jednak globalny problem z dostępnością surowców oraz ich ceną, co przekłada się na sytuację na rynku. W związku z tym również w Polsce należy oszczędzać energię, w tym energię elektryczną, by ograniczyć konsumpcję surowców i zminimalizować ryzyko ich niedoboru zimą. Podobny apel o oszczędzanie energii tydzień wcześniej skierował do konsumentów prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i GK PGE Wojciech Dąbrowski.
Dowiedz się więcej
POLITYKA KLIMATYCZNA
04.07.2022 r. 
| Źródło: BiznesAlert.pl, Financial Times, KPRM
Mateusz Morawiecki: Bezpieczeństwo energetyczne musi być priorytetem
„Do niedawna polityka energetyczna Unii Europejskiej była skupiona wyłącznie na zmianach klimatu. Obecnie pozostałe państwa członkowskie zgadzają się z Polską, która od dawna podkreśla potrzebę dywersyfikacji źródeł energii, gromadzenia zapasów gazu i uniezależniania się od rosyjskich surowców. Prócz ochrony klimatu najważniejsze jest obecnie bezpieczeństwo energetyczne państw” – napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w Financial Times. Zdaniem Szefa Rady Ministrów, polityka klimatyczna UE wymaga rewizji i wyeliminowania m.in. spekulacji na rynku EU ETS.
Dowiedz się więcej
RYNEK ENERGII
29.06.2022 r. 
| Źródło: wGospodarce.pl
Europa także apeluje o oszczędzanie energii
Apel Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa GK PGE i Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej o oszczędzanie energii wpisuje się w światowe i europejskie trendy – pisze Agnieszka Łakoma na portalu wGospodarce.pl. Komisja Europejska, Międzynarodowa Agencja Energetyczna, politycy i szefowie największych firm proponują różne sposoby, by doprowadzić do spadku zapotrzebowania na energię. Wszystko po to, by zmniejszyć skutki kryzysu energetycznego wywołanego agresywną polityką Moskwy.
Dowiedz się więcej
RYNEK ENERGII
28.06.2022 r. 
| Źródło: Polska Agencja Prasowa
Prezes PGE: Apelujemy o oszczędzanie energii
Polska jest bezpieczna energetycznie, ale najbliższa zima będzie bardzo trudna. Apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes GK PGE i Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jego zdaniem Polska i świat znalazły się w trudnej sytuacji kryzysu energetycznego, z którym nie mieliśmy do czynienia od co najmniej 40 lat.
Dowiedz się więcej
WARTO WIEDZIEĆ
10.06.2022 r. 
| Źródło: Forum Polskiej Gospodarki
Skuteczne sposoby na obniżenie kosztów energii elektrycznej
Ceny prądu rosną nie tylko w Polsce. Co wpływa na ten wzrost? Po pierwsze – koszty uprawnień do emisji CO2, po drugie – wzrosty cen paliw w oczywisty sposób związane z sytuacją geopolityczną, przede wszystkim inwazją Rosji na Ukrainę, po trzecie wreszcie – rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Czy istnieje sposób na ograniczenie wydatków przeznaczanych na opłaty za prąd? Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Markiem Kulesą – Dyrektorem Biura Towarzystwa Obrotu Energią na temat skutecznych sposobów na obniżanie rachunków za prąd i zmian zachodzących na rynku energetycznym.
Dowiedz się więcej
BADANIA
06.06.2022 r. 
| Źródło: Bankier.pl
Włosi chcą oszczędzać energię, ale klimatyzacji nie wyłączą
93 proc. Włochów deklaruje, że już oszczędza energię lub zamierza to robić – pisze Sylwia Wysocka z PAP. Tylko 31 proc. respondentów jest gotowych zrezygnować z klimatyzacji w domu, a 44 proc. – obniżyć temperaturę ogrzewania w zimie. Przypomnijmy – w podobnym badaniu zrealizowanym w styczniu na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej aż 92 proc. Polaków odpowiedziało, że już oszczędza energię elektryczną, a 82 proc. – że przywiązuje do tego dużą wagę.
Dowiedz się więcej
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
24.05.2022 r. 
| Źródło: PKEE.pl
Przejściowy renesans węgla i reforma EU ETS remedium na kryzys
Trwająca w całej Europie transformacja energetyczna wymaga stabilnych dostaw energii, które w coraz większym stopniu są od wielu miesięcy zabezpieczane przez zwiększone wykorzystanie węgla. Dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Polski kluczowe znaczenie mają dostępność krajowego węgla i przewidywalne koszty jego produkcji. Zdaniem dr. hab. Mariusza Ruszela – prof. Politechniki Rzeszowskiej oraz prezesa Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza – w obliczu agresywnej polityki militarnej i surowcowej Rosji te dwa czynniki kształtują najbliższą przyszłość krajowej energetyki.
Dowiedz się więcej
WARTO WIEDZIEĆ
20.05.2022 r. 
| Źródło: energetyka24.pl
Kryzys energetyczny może nas czegoś nauczyć
Trwa największy kryzys energetyczny od 1973 roku. Portal Energetyka24.pl sięga do historii i opisuje, z czego wynikały kryzysy energetyczne w przeszłości i jakie wnioski wyciągnęły z nich światowe gospodarki. Jedną z fundamentalnych przyczyn problemów jest uzależnienie od jednego, zewnętrznego źródła surowców energetycznych, a sposobem na wyjście z kryzysu wykorzystanie własnych surowców i własnych źródeł pozyskiwania energii.
Dowiedz się więcej
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
18.05.2022 r. 
| Źródło: Puls Biznesu
Polska i Europa muszą oszczędzać energię
Oszczędzanie energii, obok wzrostu produkcji z OZE, jest ważnym kierunkiem obniżania emisji gazów cieplarnianych – pisze prof. Wojciech Suwała w Pulsie Biznesu. Mimo, że jak wynika z badania IBRiS zrealizowanego na zlecenie PKEE dla przeciętnego odbiorcy kluczowe w gospodarowaniu energią jest obniżenie rachunków, teraz, po inwazji Rosji na Ukrainę, kluczowym motywem staje się geopolityka i chęć obniżenia dochodów Rosji.
Dowiedz się więcej
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
02.05.2022 r. 
| Źródło: Biznesalert.pl
Bezpieczeństwo Europy powinno być priorytetem
Sankcje, które zostały nałożone przez Polskę wobec Rosji, zmieniają podejście do transformacji energetycznej. Pakiet Fit For 55 należy dostosować do możliwości poszczególnych państw i obecnej sytuacji – powiedział prezes Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas Europejskiego Kongresu Energetycznego w Katowicach. Podkreślił, że polska energetyka jest w trakcie transformacji i zamierza kontynuować ten proces, jednak związane z tym regulacje unijne, takie jak pakiet Fit For 55, należy dostosować do możliwości poszczególnych państw.
Dowiedz się więcej
BADANIA
20.04.2022 r. 
| Źródło: PKEE.pl
Aż 70% Polaków dostrzega w swojej okolicy inwestycje w rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną
Ponad połowa badanych (54%) uważa, że wzrost cen energii elektrycznej jest nieunikniony. 46% ankietowanych może płacić więcej, jeśli środki te zostaną zainwestowane w zieloną energię. 41% jest skłonnych dopłacić za prąd, jeśli zostanie on wytworzony z odnawialnych źródeł energii – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
Dowiedz się więcej
WARTO WIEDZIEĆ
19.04.2022 r. 
| Źródło: TVP
Czy Polacy wiedzą, co składa się na koszt energii?
Instytut IBRiS zbadał, jak dużo wiemy o cenach energii. Okazuje się, że choć nie zawsze respondenci mają pełną wiedzę na temat głównych kosztów produkcji energii, o tyle większość z nich deklaruje, że na co dzień oszczędza energię elektryczną. Motywuje do tego zarówno troska o środowisko naturalne, jak i chęć obniżenia rachunków. W Pytaniu na Śniadanie w TVP2 podsumowano wyniki badania opinii realizowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
Dowiedz się więcej
WARTO WIEDZIEĆ
11.03.2022 r. 
| Źródło: Le Monde / Beznesalert.pl
Nigdy wcześniej oszczędność energii nie była tak istotna dla naszego losu
Europejczycy muszą ograniczyć konsumpcję, by obejść się bez rosyjskich węglowodorów – twierdzą we francuskim Le Monde eksperci energetyczni Jean-Michel Glachant i Christian Gollier, o czym pisze Binesalert.pl. Zdaniem autorów każda źle skonsumowana kilowatogodzina zubaża Europę i wzbogaca armię rosyjską. W swoim tekście apelują do Europejczyków o oszczędności i potwierdzenie tym samym pragnienia ratowania demokracji i środowiska.
Dowiedz się więcej
WARTO WIEDZIEĆ
09.03.2022 r. 
| Źródło: wnp.pl
Huśtawka na rynku uprawnień do emisji CO2
Spadek cen uprawnień z ponad 90 euro za tonę do mniej niż 60 i ponowne wzrosty o 18% w ciągu jednego dnia uzmysławia, ile było spekulacji na tym rynku – twierdzą analitycy cytowani przez portal wnp.pl. Potwierdza to diagnozę formułowaną wcześniej przez Polski Komitet Energii Elektrycznej.
Dowiedz się więcej
BADANIA
22.02.2022 r. 
| Źródło: PKEE.pl
Polacy mają świadomość swojego wpływu na zmniejszenie zmian klimatu
Trzech na czterech ankietowanych jest przekonanych, że działania pojedynczego człowieka mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne – wynika z badania IBRiS zrealizowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
Dowiedz się więcej

Więcej informacji