BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE

Dbamy o bezpieczeństwo energetyczne Polski

TRANSFORMACJA SEKTORA ENERGETYCZNEGO

Na początku marca Rada Ministrów przyjęła projekt transformacji sektora energetycznego zakładający utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Zostaną do niej przeniesione aktywa węglowe należące obecnie do PGE, Taurona, Enei i Energi. Dzięki temu spółki będą mogły skupić się na inwestowaniu w rozbudowę zeroemisyjnych źródeł produkcji energii. Zachowane zostanie bezpieczeństwo dostaw, które stabilizować będą skupione w NABE elektrownie węglowe.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Bezpieczeństwo energetyczne

Play
Marek Kulesa
Dyrektor Biura
Towarzystwo Obrotu Energią

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

NABE będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Projekt opiera się na dwóch solidnych filarach: stabilnych źródłach energii oraz przyspieszeniu inwestycji w OZE. Ta decyzja ma ogromne znaczenie w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

WOJCIECH DĄBROWSKI - PREZES PGE

Do głównych celów powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego możemy wliczyć:

Przyspieszenie transformacji energetycznej - dzięki utrzymaniu w podstawie stabilnych mocy węglowych możliwe będzie przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii, rozwijanych przez grupy energetyczne.
transformacja
Odblokowanie finansowania OZE - przeniesienie aktywów węglowych do NABE ułatwi spółkom energetycznym pozyskiwanie finansowania na nowe inwestycje w odnawialne źródła energii.
OZE
Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - elektrownie węglowe skupione w NABE będą stabilizować system energetyczny opary na zależnych od warunków atmosferycznych OZE. Polskie elektrownie węglowe w niemal 100 proc. korzystają z surowca wydobywanego w krajowych kopalniach węgla brunatnego i kamiennego, dzięki czemu gwarantują niezależność od dostaw z innych krajów, w tym Rosji.
bezpieczeństwo
Konsolidacja aktywów - skupienie w NABE aktywów węglowych ułatwi optymalne ich zarządzanie minimalizując koszty ich funkcjonowania.
minimalizacja kosztów
Cofnij slajd
Kolejny slajd
Raport URE: dwukrotny wzrost produkcji energii w mikroinstalacjach
2023-03-24 Źródło: URE

Raport URE: dwukrotny wzrost produkcji energii w mikroinstalacjach

W minionym roku odnotowano dwukrotny wzrost produkcji energii elektrycznej w mikroinstalacjach – wynika z raportu przygotowanego przez Urząd Regulacji Energetyki. Dominują prosumenci i fotowoltaika. Wszystko wskazuje, że ten trend będzie się utrzymywał. „Rosnąca świadomość Polaków na temat zmian klimatycznych, a także coraz bardziej aktywne poszukiwanie możliwości zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną, przekładają się na […]

Dowiedz się więcej
Prosument Lokatorski. Domy wielorodzinne z instalacjami fotowoltaicznymi
2023-03-23 Źródło: liczysieenergia.pl

Prosument Lokatorski. Domy wielorodzinne z instalacjami fotowoltaicznymi

Nowy program dofinansowania budowy instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Zaledwie w dwa miesiące złożono ponad pół tysiąca wniosków na łączną sumę niemal 32 milionów złotych. „Gdy z początkiem lutego, wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchamialiśmy przyjmowanie wniosków, nie przypuszczaliśmy, że nasz program spotka się z tak wielkim zainteresowaniem” – stwierdził […]

Dowiedz się więcej
Trzecia elektrownia atomowa w Bełchatowie? Wstępną lokalizację podał wicepremier Sasin
2023-03-23 Źródło: TV Trwam, TVPinfo

Trzecia elektrownia atomowa w Bełchatowie? Wstępną lokalizację podał wicepremier Sasin

Znane są lokalizację dwóch pierwszych elektrowni atomowych w Polsce. Jedna powstanie w Pątnowie (Wielkopolska), którą wybudują we współpracy PGE, ZE PAK i koreański KHNP; druga w Choczewie (Pomorze). Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że trwają już analizy dotyczące trzeciej. I najprawdopodobniej powstanie ona w Bełchatowie. O planach budowy elektrowni atomowych w Polsce informowaliśmy wielokrotnie. Sporo już […]

Dowiedz się więcej