SOLIDARNOŚĆ ENERGETYCZNA

Solidarność energetyczna a sytuacja geopolityczna Polski

SYTUACJA NA RYNKU ENERGII

Kryzysowa sytuacja na rynku energii to wynik wielu czynników, z których większość jest rezultatem polityki Moskwy – twarda polityka cenowa z końca ubiegłego roku, niezapełnianie niemieckich magazynów gazu, agresja na Ukrainę i związane z nią naturalne implikacje, takie jak embargo na węgiel, wstrzymanie lub znaczące ograniczenie dostaw gazu do poszczególnych państw Unii Europejskiej.

OPŁATY ZA WĘGIEL

Wbrew pozorom na wysokich cenach energii elektrycznej nie zarabiają spółki energetyczne. Branża energetyczna w tym roku za węgiel z polskich kopalń będzie płaciła nawet ponad dwukrotnie więcej niż rok temu.

Mimo to, Polska Grupa Górnicza nie jest w stanie dostarczyć zakontraktowanych wcześniej wolumenów. To powoduje konieczność importu surowca po jeszcze wyższych cenach. Z prognoz PGE wynika, że ceny węgla wzrosną w 2022 r. o ok. 190%, ceny gazu o 210%, a ceny emisji dwutlenku węgla o 140%. Ceny energii w tym czasie wzrosną o 110%. Koszty firm energetycznych rosną zatem niewspółmiernie do zysków.

 

Dlatego tak ważna jest solidarność energetyczna objawiająca się również w codziennych zachowania odbiorców końcowych – oszczędzając energię elektryczną nie tylko zmniejszamy wysokość otrzymywanych rachunków, ale również sprawiamy, że prądu wystarczy dla wszystkich.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Solidarność energetyczna

Play
Marek Kulesa
Dyrektor Biura
Towarzystwo Obrotu Energią

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Mówimy otwarcie – energia elektryczna z pewnością będzie w 2023 roku droższa. Dlatego apelujemy do odbiorców, by już teraz skoncentrowali się na racjonalizacji zużycia i zaczęli po prostu oszczędzać. Dzięki temu podwyżki mogą być mniej odczuwalne. Ceny dla gospodarstw domowych będą ostatecznie zależały od decyzji prezesa URE, ale też działań rządu, takich jak utrzymanie niższego podatku VAT i akcyzy, co ma niebagatelne znaczenie.

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Raport URE: dwukrotny wzrost produkcji energii w mikroinstalacjach
2023-03-24 Źródło: URE

Raport URE: dwukrotny wzrost produkcji energii w mikroinstalacjach

W minionym roku odnotowano dwukrotny wzrost produkcji energii elektrycznej w mikroinstalacjach – wynika z raportu przygotowanego przez Urząd Regulacji Energetyki. Dominują prosumenci i fotowoltaika. Wszystko wskazuje, że ten trend będzie się utrzymywał. „Rosnąca świadomość Polaków na temat zmian klimatycznych, a także coraz bardziej aktywne poszukiwanie możliwości zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną, przekładają się na […]

Dowiedz się więcej
Dobre wyniki Grupy Enea, choć czas był trudny
2023-03-24 Źródło: enea.pl

Dobre wyniki Grupy Enea, choć czas był trudny

Poznaliśmy dane dotyczące efektów działalności Grupy Enea w 2022 r. Wypracowane zostały dobre wyniki finansowe i operacyjne, choć miniony rok na pewno do łatwych nie należał. EBITDA osiągnęła 2,22 mld zł, a zysk netto – blisko 119 mln zł. W 2022 r. m.in. pracę rozpoczęły pierwsze w Grupie Enea farmy fotowoltaiczne.

Dowiedz się więcej
Prosument Lokatorski. Domy wielorodzinne z instalacjami fotowoltaicznymi
2023-03-23 Źródło: liczysieenergia.pl

Prosument Lokatorski. Domy wielorodzinne z instalacjami fotowoltaicznymi

Nowy program dofinansowania budowy instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Zaledwie w dwa miesiące złożono ponad pół tysiąca wniosków na łączną sumę niemal 32 milionów złotych. „Gdy z początkiem lutego, wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchamialiśmy przyjmowanie wniosków, nie przypuszczaliśmy, że nasz program spotka się z tak wielkim zainteresowaniem” – stwierdził […]

Dowiedz się więcej