SOLIDARNOŚĆ ENERGETYCZNA

Solidarność energetyczna a sytuacja geopolityczna Polski

SYTUACJA NA RYNKU ENERGII

Kryzysowa sytuacja na rynku energii to wynik wielu czynników, z których większość jest rezultatem polityki Moskwy – twarda polityka cenowa z końca ubiegłego roku, niezapełnianie niemieckich magazynów gazu, agresja na Ukrainę i związane z nią naturalne implikacje, takie jak embargo na węgiel, wstrzymanie lub znaczące ograniczenie dostaw gazu do poszczególnych państw Unii Europejskiej.

OPŁATY ZA WĘGIEL

Wbrew pozorom na wysokich cenach energii elektrycznej nie zarabiają spółki energetyczne. Branża energetyczna w tym roku za węgiel z polskich kopalń będzie płaciła nawet ponad dwukrotnie więcej niż rok temu.

Mimo to, Polska Grupa Górnicza nie jest w stanie dostarczyć zakontraktowanych wcześniej wolumenów. To powoduje konieczność importu surowca po jeszcze wyższych cenach. Z prognoz PGE wynika, że ceny węgla wzrosną w 2022 r. o ok. 190%, ceny gazu o 210%, a ceny emisji dwutlenku węgla o 140%. Ceny energii w tym czasie wzrosną o 110%. Koszty firm energetycznych rosną zatem niewspółmiernie do zysków.

 

Dlatego tak ważna jest solidarność energetyczna objawiająca się również w codziennych zachowania odbiorców końcowych – oszczędzając energię elektryczną nie tylko zmniejszamy wysokość otrzymywanych rachunków, ale również sprawiamy, że prądu wystarczy dla wszystkich.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Solidarność energetyczna

Play
Marek Kulesa
Dyrektor Biura
Towarzystwo Obrotu Energią

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Mówimy otwarcie – energia elektryczna z pewnością będzie w 2023 roku droższa. Dlatego apelujemy do odbiorców, by już teraz skoncentrowali się na racjonalizacji zużycia i zaczęli po prostu oszczędzać. Dzięki temu podwyżki mogą być mniej odczuwalne. Ceny dla gospodarstw domowych będą ostatecznie zależały od decyzji prezesa URE, ale też działań rządu, takich jak utrzymanie niższego podatku VAT i akcyzy, co ma niebagatelne znaczenie.

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Elektrownia jądrowa – bezpieczeństwo jest priorytetem. Poradnik Ministerstwa Klimatu i Środowiska
2024-03-29 Źródło: gov.pl

Elektrownia jądrowa – bezpieczeństwo jest priorytetem. Poradnik Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Energetyka jądrowa będzie odgrywać ważną rolę w polskiej energetyce. Wokół niej krąży jednak wiele mitów. Czy jej działanie jest bezpieczne dla sąsiadujących z nią ludzi i środowiska? Jak wybiera się jej lokalizację? Czy elektrownie wykorzystujące małe reaktory modułowe (SMR) można budować bliżej ludzi? Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiada na te pytania.

Dowiedz się więcej
TAURON znacząco zwiększy ilość energii z kogeneracji dla firm
2024-03-28 Źródło: tauron.pl

TAURON znacząco zwiększy ilość energii z kogeneracji dla firm

„Do naszych klientów biznesowych trafi ponad 2 mln megawatogodzin energii wytwarzanej efektywnie w jednym procesie wraz z ciepłem” – poinformował Mariusz Purat, prezes TAURON Sprzedaż. To oznacza wzrost o ponad 30 procent niż przed rokiem. „Kogeneracja jest jednym z najwydajniejszych procesów produkcji energii elektrycznej i ciepła, oferując lepsze wykorzystanie energii skumulowanej w paliwie. Obecnie około […]

Dowiedz się więcej
Prezes PGE: Kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne
2024-03-26 Źródło: PGE

Prezes PGE: Kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne

„Zdajemy sobie sprawę jak ważny dla polskiego systemu energetycznego, dla regionu i wszystkich pracowników jest turoszowski kompleks energetyczny” – stwierdził prezes PGE Dariusz Marzec, podczas spotkania z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. – „Podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w obronie Turowa” – zapewnił. Wojewódzki Sąd Administracyjny w nieprawomocnym orzeczeniu z 13 marca uchylił decyzję środowiskową […]

Dowiedz się więcej