SOLIDARNOŚĆ ENERGETYCZNA

Solidarność energetyczna a sytuacja geopolityczna Polski

SYTUACJA NA RYNKU ENERGII

Kryzysowa sytuacja na rynku energii to wynik wielu czynników, z których większość jest rezultatem polityki Moskwy – twarda polityka cenowa z końca ubiegłego roku, niezapełnianie niemieckich magazynów gazu, agresja na Ukrainę i związane z nią naturalne implikacje, takie jak embargo na węgiel, wstrzymanie lub znaczące ograniczenie dostaw gazu do poszczególnych państw Unii Europejskiej.

OPŁATY ZA WĘGIEL

Wbrew pozorom na wysokich cenach energii elektrycznej nie zarabiają spółki energetyczne. Branża energetyczna w tym roku za węgiel z polskich kopalń będzie płaciła nawet ponad dwukrotnie więcej niż rok temu.

Mimo to, Polska Grupa Górnicza nie jest w stanie dostarczyć zakontraktowanych wcześniej wolumenów. To powoduje konieczność importu surowca po jeszcze wyższych cenach. Z prognoz PGE wynika, że ceny węgla wzrosną w 2022 r. o ok. 190%, ceny gazu o 210%, a ceny emisji dwutlenku węgla o 140%. Ceny energii w tym czasie wzrosną o 110%. Koszty firm energetycznych rosną zatem niewspółmiernie do zysków.

 

Dlatego tak ważna jest solidarność energetyczna objawiająca się również w codziennych zachowania odbiorców końcowych – oszczędzając energię elektryczną nie tylko zmniejszamy wysokość otrzymywanych rachunków, ale również sprawiamy, że prądu wystarczy dla wszystkich.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Solidarność energetyczna

Play
Marek Kulesa
Dyrektor Biura
Towarzystwo Obrotu Energią

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Mówimy otwarcie – energia elektryczna z pewnością będzie w 2023 roku droższa. Dlatego apelujemy do odbiorców, by już teraz skoncentrowali się na racjonalizacji zużycia i zaczęli po prostu oszczędzać. Dzięki temu podwyżki mogą być mniej odczuwalne. Ceny dla gospodarstw domowych będą ostatecznie zależały od decyzji prezesa URE, ale też działań rządu, takich jak utrzymanie niższego podatku VAT i akcyzy, co ma niebagatelne znaczenie.

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Enea zawarła umowę wartą miliard – środki zostaną przeznaczone na inwestycje w OZE
2024-02-26 Źródło: enea.pl

Enea zawarła umowę wartą miliard – środki zostaną przeznaczone na inwestycje w OZE

Umowę kredytu odnawialnego w maksymalnej kwocie 1 mld zł Enea podpisała z Bankiem Pekao S.A. oraz PKO Bankiem Polskim. Całość środków zostanie przeznaczona na inwestycje w jednostki wytwórcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. „Nadrzędnym celem Grupy Enea jest osiągnięcie neutralności klimatycznej poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii. Moc zainstalowana w OZE będzie rosła dzięki akwizycjom, rozwojowi własnych […]

Dowiedz się więcej
Mogą zobaczyć zdjęcia domów wykonane w podczerwieni – i ustalić gdzie „ucieka ciepło”
2024-02-26

Mogą zobaczyć zdjęcia domów wykonane w podczerwieni – i ustalić gdzie „ucieka ciepło”

Ciekawy pomysł realizuje PGE Toruń – swoim klientom bezpłatnie przekazuje zdjęcia ich domów w podczerwieni, dzięki którym mogą ustalić gdzie najwięcej tracą ciepła. To z kolei daje szansę na znaczącą poprawę efektywności energetycznej budynku. PGE Toruń w różny sposób wspiera odbiorców ciepła w poprawie efektywności energetycznej budynków. Chociażby każdy z właścicieli i zarządców budynków w […]

Dowiedz się więcej
„Cztery oblicza ubóstwa energetycznego”. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego
2024-02-25 Źródło: energetyka24.com

„Cztery oblicza ubóstwa energetycznego”. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego

W raporcie „Cztery oblicza ubóstwa energetycznego. Polskie gospodarstwa domowe w czasie kryzysu 2021-2023”, którego autorem jest Polski Instytut Ekonomiczny, omówiono bieżącą sytuację oraz nastroje Polaków. Obszerne omówienie dokumentu przygotował serwis energetyka24.com

Dowiedz się więcej