Liczy się

Energia

Bezpieczeństwo
energetyczne

Solidarność
energetyczna

Zielona
Energia

Twój budżet
domowy

LICZY SIĘ ENERGIA

Polski Komitet Energii Elektrycznej realizuje kampanię „Liczy się energia”, której głównym celem jest zbudowanie świadomości odbiorców na temat racjonalnego zużycia energii elektrycznej oraz czynników kształtujących ceny energii.

34% badanych

zauważyło kampanię „Liczy się energia”

86% badanych

do oszczędzania motywuje wysokość rachunków za energię elektryczną*

72% RESPONDENTÓW

deklaruje, że racjonalnie podchodzi do użytkowania energii ze względu na troskę o środowisko naturalne*

91% polaków

określa samych siebie jako osoby oszczędzające energię elektryczną*
*Badanie ogólnopolskie na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 22-25 czerwca 2022 r. na próbie 1000 respondentów.

KAMPANIA EDUKACYJNA

Liczy się energia to kampania edukacyjna uświadamiająca Polakom, w jaki sposób dzięki prostym zabiegom mogą ograniczyć zużycie prądu, a w efekcie wysokość rachunku za energię elektryczną i jego wpływ na budżet gospodarstwa domowego.

Centralnym elementem kampanii jest strona internetowa LiczySieEnergia.pl, na której znajdują się porady przedstawiające praktyczne sposoby na oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym, bieżące informacje dotyczące zmian na rynku energii oraz czynników wpływających na końcową cenę prądu. W części „Pytania i odpowiedzi” zawarto wyjaśnienia obejmujące zagadnienia i wątpliwości najczęściej pojawiające się wśród konsumentów.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Jako konsumenci nie mamy wpływu na ceny energii elektrycznej, które w dużej mierze zależą od cen surowców, czy praw do emisji CO2.

Możemy jednak wpłynąć na wysokość naszego rachunku za prąd. Wystarczy racjonalnie korzystać z urządzeń elektrycznych – wyłączać te, które w danym momencie nie są nam potrzebne, i efektywnie używać pozostałych.

 

Z pomocą idą także różne taryfy oferowane przez dostawców energii, które możemy dopasować do stylu naszego życia i czasu większego zużycia energii elektrycznej. Jako PKEE zależy nam na tym, żeby Polacy mieli świadomość swojej sprawczości w tym zakresie.

 

Dzięki kampanii wzrósł odsetek Polaków deklarujących oszczędzanie energii oraz ich wiedza na ten temat. Więcej osób ma też świadomość, że racjonalne korzystanie z energii elektrycznej nie musi oznaczać wyrzeczeń.

Magda Smokowska

MAGDA SMOKOWSKA - EKSPERT POLSKIEGO KOMITETU ENERGII ELEKTRYCZNEJ