Quiz

Ile wiesz o oszczędzaniu energii elektrycznej?

Quiz pozwoli Ci sprawdzić wiedzę dotyczącą oszczędzania i zużycia energii elektrycznej. Dzięki niemu możesz się przekonać, ile wiesz na temat użytkowania i optymalizowania prądu.

CZY TO ZDANIE JEST PRAWDZIWE?

Urządzenia energooszczędne są drogie i nieopłacalne.

MIT
Urządzenia o wyższej klasie energetycznej mogą być droższe w zakupie względem urządzeń o niskiej klasie, jednak długofalowo zużywają znacznie mniej prądu i sprawiają, że płacimy niższe rachunki za energię elektryczną. Przykładowo, wybierając lodówkę klasy A zamiast D możemy zaoszczędzić około 84 zł rocznie.

Oświetlenie pochłania najwięcej prądu.

MIT
Oświetlenie pobiera tylko niewielką ilość energii elektrycznej, przekładając się na kilkuprocentowy udział energii wykorzystywanej w domach i mieszkaniach. Większe zużycie prądu wykazują natomiast niektóre domowe urządzenia, takie jak płyta indukcyjna czy piekarnik, a ich zużycie energii elektrycznej przekłada się na roczny koszt na poziomie odpowiednio 516,29 zł w przypadku płyty indukcyjnej oraz 343,10 zł dla piekarnika. Dla porównania, roczny koszt związany z poborem prądu przez żarówkę LED wynosi średnio 6,93 zł.

Warto wyłączać urządzenia pozostawione w trybie czuwania.

Fakt
Choć wielu osobom wydaje się, że urządzenia pozostawione w trybie czuwania nie zużywają prądu, to nie jest to prawda. Pobór energii urządzenia pozostawionego w trybie stand-by wynosi około 30-35W. Oznacza to, że w ciągu jednej doby zużycie prądu przez 1 sprzęt wynosi średnio 0,42 kWh, co w skali roku przekłada się na 153,3 kWh, czyli około 123 zł. Warto przede wszystkim wyłączać urządzenia, z których rzadko korzystamy.

Każda klasa energetyczna określa inną wartość poboru energii i przekłada się na oszczędność prądu

Fakt
Sprzęty z najwyższą klasą energetyczną mają najmniejsze zużycie energii elektrycznej. Jak wynika z analiz, wybierając lodówkę klasy A zamiast D możemy zaoszczędzić nawet 84 zł rocznie.

Zmiana taryfy zakupu energii elektrycznej zawsze zapewni oszczędność energii

Mit
Wybór taryfy zakupu energii elektrycznej musi być dostosowany do stylu życia domowników. Taryfa G11 nalicza stałą stawkę za prąd przez całą dobę, natomiast wariant G12 lub G12w ma niższe ceny energii w określonych godzinach i w weekendy. Może się jednak okazać, że w szczytowym poborze energii, taryfa G12 będzie kosztowała więcej niż standardowa taryfa G11. Warto zatem dokładnie przeanalizować zużycie energii w gospodarstwie domowym oraz szczegółowo zapoznać się z ofertą innych dostawców energii elektrycznej.

Żarówki energooszczędne nie zawsze oznaczają oszczędność prądu.

Fakt
Żarówki LED zapewniają oszczędność energii elektrycznej względem tradycyjnych żarówek. Ważny jest jednak również sposób, w jaki je użytkujemy. Pamiętajmy, żeby wyłączać oświetlenie w pomieszczeniach, z których nie korzystamy.

Zmiana nawyków dotyczących energii elektrycznej nie wpływa na zmniejszenie rachunków za prąd.

Mit
Już za kilka tygodni, od początku 2023 r. zacznie obowiązywać limit zamrożenia cen energii elektrycznej. Dla gospodarstwa domowego wynosi on 2 000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osoby z niepełnosprawnościami – 2 600 kWh, natomiast dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny, w tym seniorów, którzy odchowali co najmniej troje dzieci – 3 000 kWh. Oznacza on, że jeśli „zmieścimy” się w zakładanej ilości zużycia prądu, nasz pobór energii elektrycznej rozliczany będzie po cenach z 2022 r. Dlatego warto przeanalizować swoje codzienne nawyki, by znacząco zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i nie przekroczyć limitów.

Urządzenie podłączone do ładowania pobiera energię nawet gdy ma ono 100% baterii.

Fakt
W pełni naładowany telefon podłączony do ładowarki wciąż pobiera prąd z sieci. Dlatego też nie jest dobrą praktyką ładowanie telefonu w nocy, ponieważ uzupełnienie baterii trwa tylko około dwóch godzin. Dodatkowo w nowszych modelach, czas ładowania jest jeszcze krótszy i potrafi wynosić mniej niż godzinę.

W mieszkaniu lub w domu we wszystkich pomieszczeniach powinno być tak samo ciepło.

Mit
Na korytarzu oraz w sypialni temperatury mogą być niższe, szczególnie w nocy. Dlatego warto pilnować ogrzewania w domu i zmniejszać poziom ciepła w nocy, podczas wyjazdów czy w trakcie wyjścia na zakupy, ponieważ każdy zaoszczędzony stopień temperatury przynosi oszczędności.

Podłączona do gniazdka elektrycznego ładowarka zużywa prąd.

Fakt
Nieużywany zasilacz pozostawiony w kontakcie pobiera energię elektryczną, jednak zużycie prądu w tej sytuacji jest znacznie mniejsze niż w przypadku ładowania telefonu. Według szacunków ładowarka zostawiona w gniazdku pobiera około 0,5 W energii, co po przeliczeniu przekłada się na wydatek mniejszy niż 2 zł w skali roku. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to jednego zasilacza podłączonego do kontaktu, a w przypadku kilku lub kilkunastu ładowarek, rachunki za prąd będą dużo wyższe.

Twój wynik to %%RESULT%%/%%QUESTIONS%% - %%RESULT_TEXT%%
%%RESULT_TEXT_DESCRIPTION%%