Artykuł

Prezes PGE: Kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne

Dariusz Marzec, prezes PGE

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Dariusz Marzec, prezes PGE

„Zdajemy sobie sprawę jak ważny dla polskiego systemu energetycznego, dla regionu i wszystkich pracowników jest turoszowski kompleks energetyczny” – stwierdził prezes PGE Dariusz Marzec, podczas spotkania z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. – „Podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w obronie Turowa” – zapewnił.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w nieprawomocnym orzeczeniu z 13 marca uchylił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów. Nie oznacza to wstrzymania działalności kompleksu energetycznego, ani nie wpływa na zatrudnienie, ale wzbudziło niepokój wśród załogi.

https://liczysieenergia.pl/co-dalej-z-dzialalnoscia-kopalni-turow-pge-giek-o-wyroku-ws-decyzji-srodowiskowej/

Dlatego Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się wczoraj z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów.

„Tematem spotkania, które odbyło się w Bogatyni na terenie energetycznego kompleksu, było podkreślenie jego wagi dla polskiej energetyki, zapewnienie o kontynuacji jego działalności oraz poinformowanie o dalszych krokach, które zostaną podjęte po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji środowiskowej turoszowskiej kopalni” – podkreśliła spółka w komunikacie.

Prezes Marzec zapewnił załogę, że Kopalnia i Elektrownia Turów będą dalej bezpiecznie pracować, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje miejsca pracy. Podczas rozmów podkreślił również, że sprawa decyzji środowiskowej Kopalni Turów jest dla PGE priorytetem. Jednocześnie zapewnił pracowników, że PGE – wraz ze stroną rządową – zrobią wszystko, aby zagwarantować dalsze sprawne i bezpieczne funkcjonowanie kopalni i elektrowni.

„Zdajemy sobie sprawę jak ważny dla polskiego systemu energetycznego, dla regionu i wszystkich pracowników jest turoszowski kompleks energetyczny. Naprawimy wcześniejsze błędy i zrealizujemy wszystkie niezbędne działania, aby zachować możliwość normalnego funkcjonowania Kopalni i Elektrowni Turów z najwyższą dbałością o sprawy ekologiczne i bezpieczeństwo całego regionu, tak długo, jak będzie to potrzebne”powiedział prezes Dariusz Marzec.„Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i na tej podstawie podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne w obronie Turowa. Jestem przekonany o pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy”.

Prezes PGE odniósł się również do planów transformacji energetycznej.
„Proces odchodzenia od węgla w Turowie musi być realizowany w sposób odpowiedzialny i dobrze przygotowany, żeby przeprowadzić procesy transformacyjne z zapewnieniem nie tylko bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również bezpieczeństwa regionu i jego mieszkańców. Tego nie da się rozdzielić” – powiedział prezes Dariusz Marzec.