Transformacja energetyczna

Transformacja energetyczna to klucz do przyszłości

Co idea Green Deal oznacza dla Polski?

Europejski Zielony Ład (EZŁ, ang. European Green Deal) to strategia rozwoju, która ma przekształcić Unię Europejską w obszar neutralny klimatycznie.

Jest odpowiedzią na kryzys klimatyczny i silne procesy degradacji środowiska. Unia Europejska postawiła sobie za główny cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

 

Unia Europejska już teraz odgrywa wiodącą rolę w globalnych działaniach na rzecz klimatu i bioróżnorodności oraz chce być przykładem dla pozostałych krajów świata. Dla Polski Green Deal jest szansą na przejście na gospodarkę niskoemisyjną i odejście od gospodarki pochłaniającej nieodnawialne zasoby naturalne.

Pakiet Fit for 55

Pakiet jest konsekwencją Europejskiego Zielonego Ładu oraz zaakceptowanego przez wszystkie państwa UE zwiększonego celu redukcji emisji o 55% do 2030 r. Aby w 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną, konieczna jest konsekwentna redukcja emisji CO2 we wszystkich obszarach życia gospodarczego.

CO TO ZNACZY DLA POLSKI?

Polska energetyka musi ograniczać emisje, inaczej produkcja energii będzie coraz droższa. Branże szczególnie narażone na wzrost cen uprawnień powinny otrzymać wsparcie niskoemisyjnych inwestycji z pieniędzy pochodzących z systemu ETS. Należy zadbać o przeznaczenie całości przychodów ze sprzedaży uprawnień CO2 na cele transformacji przemysłowej i energetycznej.

REPowerEU

Prace KE wciąż trwają, bo wskutek agresywnej polityki Rosji UE rezygnuje z gazu jako paliwa przejściowego i właśnie teraz od nowa powstają rozwiązania tego problemu. Przykładem takiego rozwiązania jest strategia REPowerEU, czyli planu mającego na celu uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych.

Raport URE: dwukrotny wzrost produkcji energii w mikroinstalacjach
2023-03-24 Źródło: URE

Raport URE: dwukrotny wzrost produkcji energii w mikroinstalacjach

W minionym roku odnotowano dwukrotny wzrost produkcji energii elektrycznej w mikroinstalacjach – wynika z raportu przygotowanego przez Urząd Regulacji Energetyki. Dominują prosumenci i fotowoltaika. Wszystko wskazuje, że ten trend będzie się utrzymywał. „Rosnąca świadomość Polaków na temat zmian klimatycznych, a także coraz bardziej aktywne poszukiwanie możliwości zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną, przekładają się na […]

Dowiedz się więcej
Dobre wyniki Grupy Enea, choć czas był trudny
2023-03-24 Źródło: enea.pl

Dobre wyniki Grupy Enea, choć czas był trudny

Poznaliśmy dane dotyczące efektów działalności Grupy Enea w 2022 r. Wypracowane zostały dobre wyniki finansowe i operacyjne, choć miniony rok na pewno do łatwych nie należał. EBITDA osiągnęła 2,22 mld zł, a zysk netto – blisko 119 mln zł. W 2022 r. m.in. pracę rozpoczęły pierwsze w Grupie Enea farmy fotowoltaiczne.

Dowiedz się więcej
Prosument Lokatorski. Domy wielorodzinne z instalacjami fotowoltaicznymi
2023-03-23 Źródło: liczysieenergia.pl

Prosument Lokatorski. Domy wielorodzinne z instalacjami fotowoltaicznymi

Nowy program dofinansowania budowy instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Zaledwie w dwa miesiące złożono ponad pół tysiąca wniosków na łączną sumę niemal 32 milionów złotych. „Gdy z początkiem lutego, wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchamialiśmy przyjmowanie wniosków, nie przypuszczaliśmy, że nasz program spotka się z tak wielkim zainteresowaniem” – stwierdził […]

Dowiedz się więcej