SOLIDARNOŚĆ ENERGETYCZNA

Solidarność energetyczna a sytuacja geopolityczna Polski

SYTUACJA NA RYNKU ENERGII

Kryzysowa sytuacja na rynku energii to wynik wielu czynników, z których większość jest rezultatem polityki Moskwy – twarda polityka cenowa z końca ubiegłego roku, niezapełnianie niemieckich magazynów gazu, agresja na Ukrainę i związane z nią naturalne implikacje, takie jak embargo na węgiel, wstrzymanie lub znaczące ograniczenie dostaw gazu do poszczególnych państw Unii Europejskiej.

OPŁATY ZA WĘGIEL

Wbrew pozorom na wysokich cenach energii elektrycznej nie zarabiają spółki energetyczne. Branża energetyczna w tym roku za węgiel z polskich kopalń będzie płaciła nawet ponad dwukrotnie więcej niż rok temu.

Mimo to, Polska Grupa Górnicza nie jest w stanie dostarczyć zakontraktowanych wcześniej wolumenów. To powoduje konieczność importu surowca po jeszcze wyższych cenach. Z prognoz PGE wynika, że ceny węgla wzrosną w 2022 r. o ok. 190%, ceny gazu o 210%, a ceny emisji dwutlenku węgla o 140%. Ceny energii w tym czasie wzrosną o 110%. Koszty firm energetycznych rosną zatem niewspółmiernie do zysków.

 

Dlatego tak ważna jest solidarność energetyczna objawiająca się również w codziennych zachowania odbiorców końcowych – oszczędzając energię elektryczną nie tylko zmniejszamy wysokość otrzymywanych rachunków, ale również sprawiamy, że prądu wystarczy dla wszystkich.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Solidarność energetyczna

Play
Marek Kulesa
Dyrektor Biura
Towarzystwo Obrotu Energią

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Mówimy otwarcie – energia elektryczna z pewnością będzie w 2023 roku droższa. Dlatego apelujemy do odbiorców, by już teraz skoncentrowali się na racjonalizacji zużycia i zaczęli po prostu oszczędzać. Dzięki temu podwyżki mogą być mniej odczuwalne. Ceny dla gospodarstw domowych będą ostatecznie zależały od decyzji prezesa URE, ale też działań rządu, takich jak utrzymanie niższego podatku VAT i akcyzy, co ma niebagatelne znaczenie.

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Inwestycja PGE, która wzmocni bezpieczeństwo dostaw energii
2023-10-03 Źródło: PGE

Inwestycja PGE, która wzmocni bezpieczeństwo dostaw energii

„Są trzy filary bezpieczeństwa – militarne, energetyczne, żywnościowe. Inwestycją w Słupi wpisujemy się w dwa z tych filarów” – podkreślał minister rolnictwa Robert Telus. PGE Dystrybucja uruchomiła w Słupi (Łódzkie) ważną inwestycję – Główny Punkt Zasilający 110/15 kV, dzięki któremu możliwe będzie m.in. wykorzystanie mocy generowanych z odnawialnych źródeł energii. „Zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego kraju oznacza […]

Dowiedz się więcej
13 mitów o energii elektrycznej. Kampania „Energia naPrawdę” odpowiada faktami
2023-09-29 Źródło: energianaprawde.pl

13 mitów o energii elektrycznej. Kampania „Energia naPrawdę” odpowiada faktami

Jakie są ceny prądu w Polsce? Czy funkcjonowanie elektrowni atomowej stwarza zagrożenie dla środowiska? W jakiej kondycji jest polska energetyka? Czy turbiny wiatrowe emitują niebezpieczne infradźwięki? Na te tematy, ale i wiele innych, krąży w przestrzeni publicznej sporo zmanipulowanych przekazów. Dlatego w ramach kampanii „Energia naPrawdę” przygotowano merytoryczną ripostę. Jak już informowaliśmy, w połowie września […]

Dowiedz się więcej
Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt nowego rozporządzenia, które ma to ułatwić
2023-09-26

Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt nowego rozporządzenia, które ma to ułatwić

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowego rozporządzenia, którego celem jest wsparcie inwestycji energetycznych, a tym samym rozwój gospodarczy i społeczny całego kraju. Z informacji opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska poświęcony jest kwestii udzielania pomocy publicznej w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie […]

Dowiedz się więcej