SOLIDARNOŚĆ ENERGETYCZNA

Solidarność energetyczna a sytuacja geopolityczna Polski

SYTUACJA NA RYNKU ENERGII

Kryzysowa sytuacja na rynku energii to wynik wielu czynników, z których większość jest rezultatem polityki Moskwy – twarda polityka cenowa z końca ubiegłego roku, niezapełnianie niemieckich magazynów gazu, agresja na Ukrainę i związane z nią naturalne implikacje, takie jak embargo na węgiel, wstrzymanie lub znaczące ograniczenie dostaw gazu do poszczególnych państw Unii Europejskiej.

OPŁATY ZA WĘGIEL

Wbrew pozorom na wysokich cenach energii elektrycznej nie zarabiają spółki energetyczne. Branża energetyczna w tym roku za węgiel z polskich kopalń będzie płaciła nawet ponad dwukrotnie więcej niż rok temu.

Mimo to, Polska Grupa Górnicza nie jest w stanie dostarczyć zakontraktowanych wcześniej wolumenów. To powoduje konieczność importu surowca po jeszcze wyższych cenach. Z prognoz PGE wynika, że ceny węgla wzrosną w 2022 r. o ok. 190%, ceny gazu o 210%, a ceny emisji dwutlenku węgla o 140%. Ceny energii w tym czasie wzrosną o 110%. Koszty firm energetycznych rosną zatem niewspółmiernie do zysków.

 

Dlatego tak ważna jest solidarność energetyczna objawiająca się również w codziennych zachowania odbiorców końcowych – oszczędzając energię elektryczną nie tylko zmniejszamy wysokość otrzymywanych rachunków, ale również sprawiamy, że prądu wystarczy dla wszystkich.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Mówimy otwarcie – energia elektryczna z pewnością będzie w 2023 roku droższa. Dlatego apelujemy do odbiorców, by już teraz skoncentrowali się na racjonalizacji zużycia i zaczęli po prostu oszczędzać. Dzięki temu podwyżki mogą być mniej odczuwalne. Ceny dla gospodarstw domowych będą ostatecznie zależały od decyzji prezesa URE, ale też działań rządu, takich jak utrzymanie niższego podatku VAT i akcyzy, co ma niebagatelne znaczenie.

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

„Cenowe meandry na rynku energii”. Opinia eksperta
2022-11-24 Źródło: PKEE

„Cenowe meandry na rynku energii”. Opinia eksperta

„Prąd jest towarem specyficznym, dlatego też jego wytwarzanie i sprzedaż podlegają odrębnym regulacjom, mającym na celu zapewnienie jego dostaw oraz ograniczenie cen dla najbardziej wrażliwych odbiorców” – tłumaczy Roman Przasnyski, analityk rynków finansowych. Sytuacja geopolityczna, przede wszystkim agresja Rosji na Ukrainę, wpłynęła na rynek energetyczny, a to z kolei wywołało konieczność reakcji rządów niemal wszystkich […]

Dowiedz się więcej
Sondaż: Polacy popierają budowę elektrowni jądrowych
2022-11-07

Sondaż: Polacy popierają budowę elektrowni jądrowych

Zapadły decyzje o budowie w Polsce dwóch elektrowni jądrowych, a inwestycje zostaną przeprowadzone we współpracy z amerykańskimi i koreańskimi firmami. Co na ten temat sądzą Polacy? Z badania pracowni Social Changes wynika, że popierają taki plan. Jak już informowaliśmy, Rada Ministrów przyjęła uchwałę o budowie wielkoskalowych elektrowni jądrowych. Pierwsza z nich powstanie na Pomorzu i […]

Dowiedz się więcej
Sejm przyjął ustawę o maksymalnych cenach energii. Z kilkoma istotnymi poprawkami
2022-10-31 Źródło: liczysieenergia.pl

Sejm przyjął ustawę o maksymalnych cenach energii. Z kilkoma istotnymi poprawkami

W Sejmie ponownie zajmowano się ustawą poświęconą maksymalnym cenom energii elektrycznej w 2023 roku. Większość rozwiązań znanych było od dłuższego czasu, ale wprowadzono kilka senackich poprawek. Celem ustawy jest przede wszystkim wprowadzenie mechanizmu maksymalnych cen energii, który ma chronić odbiorców przed drastycznym wzrostem cen prądu. O wprowadzanych rozwiązaniach serwis liczysieenergia.pl już wcześniej informował: https://liczysieenergia.pl/ustalono-maksymalne-ceny-za-prad-kto-skorzysta-na-nowych-rozwiazaniach/ Zgodnie […]

Dowiedz się więcej