Artykuł

Zwiększenie limitów zużycia prądu z zamrożoną ceną energii. Sejm przyjął nowelizację ustawy

Ceny energii

Autor: PKEE

„Podejrzewam, że w większości gospodarstw domowych do przekroczenia tego limitu nie doszło. Natomiast tam, gdzie do tego doszło, w momencie gdy wejdzie w życie ustawa, będzie rekompensata wstecz” – zapewniła na antenie TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Informowaliśmy już, że rząd przyjął nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., dzięki której zostaną wprowadzone m.in. wyższe limity zużycia energii elektrycznej przy zamrożonych cenach. Sytuacja zmieniła się o tyle, że stosowne regulacje zostały już uchwalone przez Sejm – poparła je zdecydowana większość posłów (436 „za”).

https://liczysieenergia.pl/wyzsze-limity-dla-gospodarstw-domowych-nizsze-ceny-dla-samorzadow-msp-i-podmiotow-wrazliwych/

Kluczowa wiadomość dla gospodarstw domowych – nowela ustawy o ochronie odbiorców energii w 2023 r. zakłada m.in. zwiększenie limitów zużycia energii elektrycznej prądu z zamrożoną ceną.

Według nowych przepisów wynoszą:
– dla gospodarstw domowych limit z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie,
– dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością z 2600 kWh do 3600 kWh,
– dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.

Co ważne, nowe limity będą do wykorzystania w 2023 r., nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej przekroczył dotychczasowy limit.
Poza tym nowelizacja zakłada, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię, z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Ta regulacja dotyczy samorządów; małych i średnich przedsiębiorstw; wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej (np. szpitale, szkoły, przedszkola, placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi).

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa stwierdziła w sobotę na antenie TVP Info, iż nowelizacja to bardzo dobra wiadomość dla gospodarstw domowych, choć większość i tak nie przekraczała wcześniejszego limitu. W danych wynika, że w ich przypadku średnie zużycie prądu wynosi 1600 kWh rocznie.

„Podejrzewam, że w większości gospodarstw domowych do przekroczenia tego limitu nie doszło. Natomiast tam, gdzie do tego doszło, w momencie gdy wejdzie w życie ustawa, będzie rekompensata wstecz” – zapewniła minister Moskwa.