Artykuł

Zażalenie PGE GiEK na postanowienie ws. Turowa. Sprawą zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Do Naczelnego Sądu Administracyjnego złożone zostało przez PGE GiEK zażalenie na postanowienie w sprawie Kopalni Turów. Skandaliczne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wydane jednoosobowo, naraża bowiem bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz może pozbawić środków utrzymania dla rodzin tysięcy pracowników kopalni.

Chodzi o wydane 31 maja – przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie – postanowienie wstrzymujące (do czasu rozpoznania skargi) wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. Natychmiast po upublicznieniu informacji o tym orzeczeniu władze państwa, jak i prezes PGE Wojciech Dąbrowski zapowiedzieli, że wykorzystają wszelkie środki prawne, aby nie dopuścić do skutków, które wywołuje to postanowienie.

https://liczysieenergia.pl/nie-damy-zamknac-turowa-zdecydowana-reakcja-premiera-szefa-map-i-prezesa-pge/

I zgodnie z zapowiedzą już w poniedziałek PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna złożyła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„Jest to odpowiedź spółki na wstrzymanie, z rażącym naruszeniem przepisów prawa, przez WSA w Warszawie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 r. Decyzja środowiskowa została zaskarżona przez organizacje m.in. z Niemiec i Czech” – podkreślono w komunikacie.

„Wydane jednoosobowo postanowienie uderza nie tylko w bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale również w  pracowników kompleksu turoszowskiego i w mieszkańców południowo-zachodniej części Dolnego Śląska. Sama Kopalnia Turów w latach 2020 – 2022 współpracowała z niemal 1400 kontrahentami, którzy również utrzymują się z działalności turoszowskiej kopalni. Węgiel z Kopalni Turów to paliwo przetwarzane na prąd dla prawie 4 mln gospodarstw domowych. Ponadto, energia elektryczna w blokach 1–6 Elektrowni Turów wytwarzana jest w wysokosprawnej kogeneracji z wytwarzaniem ciepła, zabezpieczającego m.in. potrzeby grzewcze i wytwarzanie centralnej wody użytkowej dla przeważającej większości z blisko 18-tysięcznej bogatyńskiej społeczności” – tłumaczyła spółka.

Natomiast prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej stwierdził, że „zaskarżona przez organizacje m.in. z Niemiec i Czech decyzja środowiskowa na kontynuację eksploatacji złoża węgla brunatnego „Turów została wydana przez GDOŚ z zachowaniem najwyższych standardów dbałości o środowisko”.

„W postępowaniu administracyjnym został zapewniony udział społeczności z Polski, Czech i Niemiec, a także organizacji ekologicznych i przedstawicieli samorządów z Czech i Niemiec. Składając zażalenie na postanowienie sądu PGE staje w obronie Turowa i jego dalszej działalności” – zaznaczył prezes Wojciech Dąbrowski.
Obecnie, kopalnia Turów prowadzi działalność wydobywczą na podstawie koncesji wydanej w 1994 r., zmienionej w marcu 2020 r. w zakresie wydłużenia terminu jej obowiązywania do 2026 r.