Artykuł

Stop fake newsom! Ceny energii w Polsce należą do najniższych w Europie

Ceny energii

Polacy są chronieni – dzięki Tarczy Solidarnościowej – przed wahaniami cen energii na rynku SPOT. Dlatego Polski Komitet Energii Elektrycznej po raz kolejny reaguje na manipulacje danymi związanymi z tym zagadnieniem.

O korzyściach płynących z uruchomienia Tarczy Solidarnościowej informowaliśmy wielokrotnie. Niektóre fakty są bezdyskusyjne – chociażby o tym, że Polacy nie muszą się obawiać skutków sytuacji geopolitycznej i gospodarczej. Mają bowiem zamrożone ceny energii.

Stabilne dostawy energii po akceptowalnych cenach. Polskie spółki to gwarantują

„Rosyjska agresja doprowadziła do destabilizacji rynku energii w całej Europie i gwałtownego wzrostu cen. Polaków chroni przed tymi wzrostami rządowa tarcza solidarnościowa: ceny energii dla gospodarstw domowych zostały zamrożone i są dotowane przez spółki energetyczne i państwo. Dzięki temu przeciętne gospodarstwo domowe oszczędza w tym roku na rachunkach za prąd od 2 do 3 tys. zł, płacąc jedynie ok. 40 proc. realnej ceny energii” – pisała „Gazeta Polska Codziennie”.

Oczywiście, to nie znaczy, że rynek nie reaguje na bieżącą sytuację, a ceny nie są każdego dnia takie same. Doskonale obrazuje to krótki film zaprezentowany niedawno przez PGE. Chodzi o kształtowanie się ceny energii elektrycznej w Europie w 2022 r. – dzień po dniu (tzw. rynek SPOT).

Niestety, niektórzy manipulują danymi, a przez to tworzą fałszywy obraz sytuacji. Dlatego stanowczo zareagował Polski Komitet Energii Elektrycznej.

„Kolejny raz odnosimy się do manipulacji dotyczących cen energii. Na rynku SPOT ceny zmieniają się z dnia na dzień. Patrząc jednak na średnioroczną cenę energii elektrycznej na rynku SPOT w 2022 r., to w Polsce była ona jedną z najniższych w EU” – podkreślono i na dowód zaprezentowano stosowną grafikę.

„Polscy odbiorcy są chronieni #tarczasolidarnościowa przed tymi wahaniami a sektor energetyczny inwestuje w transformację energetyczną #OZE i atom by zapewnić stabilną i tanią energię także w przyszłości” – dodano.