Artykuł

Startuje nowa edycja programu „Mój Prąd”. Budżet – blisko miliard!

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

W sobotę (22 kwietnia) rusza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach piątej edycji programu „Mój Prąd”. Wcześniejsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, więc prawdopodobnie nie inaczej będzie teraz. Dlatego warto poznać kluczowe założenia, a także co się zmieniło.

Już miesiąc temu serwis liczysieenergia.pl zapowiadał start nowej odsłony programu.
„Rozszerzamy program „Mój Prąd” o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom” – stwierdziła wówczas minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

https://liczysieenergia.pl/rozszerzony-program-moj-prad-w-edycji-5-0-nowe-formy-dofinansowania/

Program „Mój Prąd 5.0” startuje w sobotę rano 22 kwietnia, wtedy rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie, a więc poznaliśmy już najważniejsze założenia, które będą obowiązywały.

Na stronie https://mojprad.gov.pl/ podano, iż trzy grupy wnioskodawców będą uprawnione do ubiegania się o przyznanie dofinansowania:

1. Grantobiorcy (Wnioskodawcy) rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej,
2. Grantobiorcy (Wnioskodawcy) rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing,
3. Grantobiorcy (Wnioskodawcy) rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu „Mój Prąd”, pod warunkiem, że:
a) mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą otrzymano już dofinansowanie została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, czyli od 01.01.2020 r.;
b) zmieniono system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej na tzw. net-billing – obowiązujący od dnia 01.04.2022 r., zgodnie z ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii;
c) do dofinansowania zostanie zgłoszone dodatkowe urządzenie z zakresu urządzeń wskazanych w programie „Mój Prąd”.

O jakich kwotach mowa? Przykładowo, dla pierwszych dwóch grup dotacja do paneli PV wyniesie do 6 tys. zł, ale gdy inwestycja zostanie rozszerzona np. o pompę ciepła, wzrasta do 7 tys. zł. W przypadku trzeciej grupy dotacja do PV – do 3 tys. zł.
Natomiast przy inwestycji w gruntową pompę ciepła będzie można otrzymać do 28,5 tys. zł.
Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju inwestycji – przy najszerszej maksymalna kwota to 58 tys. zł.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska przekazał, iż budżet piątej edycji programu wyniesie 955 milionów złotych, a wnioski będą przyjmowane do 22 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania środków.
Potwierdziło się, że nowością będzie dofinansowanie – nie tylko jak dotychczas paneli fotowoltaicznych, czy magazynów energii, ale również kupna pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych służących pogrzaniu ciepłej wody użytkowej.

Pamiętać należy, że chcąc ubiegać się o wsparcie w ramach programu, inwestycja musi być zrealizowana – a więc musimy posiadać zaświadczenie wydane przez operatora sieci dystrybucji, że instalacja PV funkcjonuje i wprowadza energię do sieci.
Pierwsza edycja programu „Mój Prąd” ruszyła w 2019 r., wówczas w Polsce funkcjonowało 100 tys. prosumentów, a obecnie to 1 mln 250 tys. osób.
Szczegóły programu Mój Prąd 5.0 można poznać tutaj https://mojprad.gov.pl/