Artykuł

Sondaż: Polacy popierają budowę elektrowni jądrowych

Badania

Autor: PKEE

Zapadły decyzje o budowie w Polsce dwóch elektrowni jądrowych, a inwestycje zostaną przeprowadzone we współpracy z amerykańskimi i koreańskimi firmami. Co na ten temat sądzą Polacy? Z badania pracowni Social Changes wynika, że popierają taki plan.

Jak już informowaliśmy, Rada Ministrów przyjęła uchwałę o budowie wielkoskalowych elektrowni jądrowych. Pierwsza z nich powstanie na Pomorzu i zostanie zbudowana w oparciu na amerykańską technologię.
„Budowa rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej” – zapewniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Natomiast w Seulu podpisany został list intencyjny pomiędzy polskimi przedsiębiorstwami PGE i ZE PAK oraz koreańskim koncernem KHMP ws. opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Więcej na ten temat:
https://liczysieenergia.pl/w-polsce-powstana-elektrownie-jadrowe-wstepne-lokalizacje-patnow-i-kopalino-lubiatowo/

W związku z tymi planami pracownia Social Changes działająca na zlecenie portalu wpolityce.pl, przeprowadziła badanie, w którym zadała m.in. pytanie:
„Czy popiera Pani/Pan budowę w Polsce 2-óch elektrowni atomowych, zaplanowanych w ramach rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej?”.

Okazało się, że większość Polaków pozytywnie ocenia zapowiedziane inwestycje, bo „zdecydowanie tak” oraz „raczej tak” odpowiedziało łącznie aż 56 % uczestników badania. Natomiast sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowych tylko 24 % badanych. Co piąta osoba (20%) nie ma jeszcze wyrobionego zdania na ten temat.