Artykuł

Prezes Szczeszek o powstawaniu NABE i propozycji Skarbu Państwa. „Jestem zadowolony”

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

„Propozycja Ministerstwa Aktywów Państwowych jest atrakcyjna. Wartość naszych aktywów węglowych została oszacowana na poziomie rynkowym” – mówi „Parkietowi” prezes Tauronu Paweł Szczeszek. Informuje jak będzie funkcjonowała Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Mówi również o negocjacjach z Komisją Europejską, w których istotną rolę odgrywa Polski Komitet Energii Elektrycznej.

W tym tygodniu miały miejsce dwa bardzo ważne wydarzenia dla sektora energetycznego. Cztery spółki – PGE, Enea, Tauron, Energa (wszystkie są członkami Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej) – otrzymały od Skarbu Państwa propozycje niewiążących dokumentów podsumowujących warunki nabycia wytwórczych aktywów węglowych, a rząd przyjął projekt ustawy o utworzeniu NABE.

https://liczysieenergia.pl/coraz-blizej-nabe-szczegoly-propozycji-zlozonych-pge-enea-tauron-energa/

Na ten temat dziennikarz „Parkietu” rozmawiał z prezesem TAURONA Pawłem Szczeszkiem. Poniżej fragmenty wywiadu.

Na jakim etapie jest powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego?

Jako organizacja jesteśmy w pełni gotowi do transakcji zbycia wytwórczych aktywów węglowych. W zeszłym roku zakończyliśmy procesy reorganizacji i przygotowania wytwórczych aktywów węglowych Grupy Tauron do sprzedaży. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy od Skarbu Państwa propozycję warunków tej transakcji. I szczerze jestem zadowolony z tych warunków. Dostrzegam też, że rynek podziela mój optymizm.

Porozmawiajmy o propozycji, która wpłynęła do Taurona. Jak pan ją ocenia?

Propozycja Ministerstwa Aktywów Państwowych jest atrakcyjna. Wartość naszych aktywów węglowych została oszacowana na poziomie rynkowym. Kwota, o której mówimy, trafi do Taurona w postaci spłaty zadłużenia wydzielanej spółki wobec Grupy Tauron, które pozostanie po konwersji, o której informowaliśmy w naszym komunikacie giełdowym. Zadłużenie to jest wynikiem m.in. wcześniejszych działań związanych z przygotowaniem do transakcji, w tym sprzedaży nowego bloku w Jaworznie do Tauron Wytwarzanie w celu zintegrowania wytwórczych aktywów węglowych Grupy w jednym podmiocie.

A jak będzie dalej funkcjonować Grupa Tauron?

Wydzielenie aktywów węglowych dla przyszłości Grupy Tauron oznacza nowe otwarcie rozwojowe, potencjał do pogłębienia zielonego zwrotu i istotny wzrost możliwości inwestycyjnych. Zatem miliardy złotych będą mogły popłynąć na sieci elektroenergetyczne oraz budowę nowych aktywów w OZE, w tym farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Jak będzie wyglądać proces powstania NABE?

Najpierw aktywa trafią do Skarbu Państwa. Wykupi on od każdej grupy udziały lub akcje spółek posiadających elektrownie węglowe, a więc Tauron Wytwarzanie, PGE GiEK, Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownia Ostrołęka. Następnie udziały zostaną wniesione aportem do PGE GiEK.
Wydzielane z grup energetycznych spółki będą nadal odrębnymi podmiotami – pracodawcami dla swoich wszystkich pracowników. Będą działać jako spółki zależne od PGE GiEK, która będzie spółką dominującą w ramach utworzonego holdingu.

Jaka jest pana ocena szansy na wydłużenie rynku mocy do końca 2028 roku? Pozwoli nam to uniknąć luki węglowej?

Rozmawiamy z Komisją Europejską m.in. poprzez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do tej propozycji, ale nie została ona jeszcze w pełni przyjęta przez Unię Europejską.

Całość wywiadu można przeczytać TUTAJ