Artykuł

„Moja Elektrownia Wiatrowa”. To jeden z nowych programów realizowanych przez NFOŚiGW

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił założenia nowych programów priorytetowych. Wśród nich jest „Moja Elektrownia Wiatrowa”, który pozwoli właścicielom budynków mieszkalnych uzyskać dofinansowanie na mikroinstalację wiatrową i magazyn energii elektrycznej.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przedstawiła kluczowe informacje.
„We współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowaliśmy szereg programów dla obywateli na kwotę 7 mld zł. Obecnie zakończyliśmy etap prac roboczych nad programami, które wkrótce będą do dyspozycji obywateli. Czekamy na zatwierdzenie programów ze strony Europejskiego Banku inwestycyjnego”wyjaśniła minister Hennig-Kloska.

Wśród nowych propozycji jest projekt programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”, który 14 lutego 2024 r. zgłoszono do Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) do wsparcia ze środków Funduszu Modernizacyjnego, czyli należnej Polsce zgodnie z unijną dyrektywą o handlu emisjami części przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu EU-ETS.

W ramach programu właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego (lub lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym) będą mogli uzyskać dofinansowanie na mikroinstalację wiatrową i magazyn energii elektrycznej. Ogłoszenie pierwszego naboru wniosków przez NFOŚiGW planowane jest na III kwartał 2024 r.

„Pula środków, o którą wnioskujemy to obecnie 400 mln zł. To program skierowany do osób indywidualnych, które chcą włączyć się proces transformacji energetycznej w ramach energetyki prosumenckiej” – stwierdziła minister Hennig-Kloska.

Szefowa resortu przypomniała także o programie „Energia dla wsi”, który przewidziany jest do wdrażania do 2030 r., a budżet na jego realizację wynosi 1 mld zł. Obecnie trwa jednak procedura zwiększenia budżetu o 2 mld zł.

„Zwiększamy środki w ramach programu Energia dla wsi, który cieszył się dotychczas dużym powodzeniem wśród rolników. To program, z którego mogą korzystać zarówno spółdzielnie energetyczne, jak i rolnicy, którzy w ramach działalności prowadzą gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej” powiedziała minister Paulina Hennig-Kloska.

O programie „Energia dla wsi” informowaliśmy wcześniej
https://liczysieenergia.pl/program-energia-dla-wsi-znacznie-wiekszy-budzet-z-powodu-zainteresowania/