Artykuł

Konstrukcja reaktora APR1000 zgodna z europejskimi normami. To ważne dla inwestycji w Pątnowie

reaktor jądrowy

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

reaktor jądrowy

Koreański koncern KHNP, który jest stroną umowy z ZE PAK i PGE, a dotyczącą budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie, przekazał ważną wiadomość. Reaktor APR1000 jest zgodny z aktualnymi europejskimi wymaganiami użytkowymi.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, list intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie został podpisany 30 października 2022 r. pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną, ZE PAK, oraz koreańską firmą KHNP. Z kolei MAP i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei zawarły porozumienia o współpracy międzyrządowej.

https://liczysieenergia.pl/budowa-elektrowni-jadrowej-w-patnowie-wazne-spotkanie-wazne-decyzje/

Z kolei w piątek, przedstawiciele koreańskiej spółki przekazali, że wydana został ważna decyzja. W mediach społecznościowych KHNP Polska poinformowało:
„Z dumą ogłaszamy, że Organizacja ds. Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych (EUR) ogłosiła, że nasz reaktor APR1000 jest zgodny z aktualnymi europejskimi wymaganiami użytkowymi”.

* Konstrukcja reaktora APR1000 jest dostosowana do warunków europejskich i spełnia wymagania obowiązujące w Europie, oparte na aktualnych normach międzynarodowych i dokumentach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) i Stowarzyszenia Zachodnioeuropejskich Organów Nadzoru Instalacji Jądrowych (WENRA).
* Certyfikacja EUR dla naszego reaktora APR1400 nastąpiła już w listopadzie 2017 roku, a teraz zdobycie certyfikatu przez APR1000 po raz kolejny potwierdza bezpieczeństwo naszych technologii jądrowych i konkurencyjność na rynku europejskim.

Z kolei w komunikacie prasowym podkreślono również, że „uzyskanie przez koncern certyfikatu EUR przyczyni się do dywersyfikacji na rynku eksportowym elektrowni jądrowych nie tylko w Europie, ale również w innych regionach, gdzie obowiązują wymagania europejskie”.