Artykuł

Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie – ważne spotkanie, ważne decyzje

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

– Omówiliśmy kluczowe kwestie dla realizacji projektu: badania i przygotowania lokalizacji pod budowę elektrowni, sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko, przyszłej struktury biznesowej projektu na poszczególnych jego etapach, jak również wstępne zagadnienia finansowania – stwierdził prezes PGE Wojciech Dąbrowski po spotkaniu, które dotyczyło budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

Jak przypomina Ministerstwo Aktywów Państwowych, list intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie został podpisany 30 października 2022 r. pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną, ZE PAK, oraz koreańską firmą KHNP. Z kolei MAP i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei zawarły porozumienia o współpracy międzyrządowej. Rozmowy na temat współpracy były kontynuowane w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Natomiast w czwartek Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych i Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkali się z przedstawicielami koreańskiej firmy energetycznej KHNP.

„Konsekwentnie realizujemy projekt rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. To energia pewna, tania i bezpieczna. Za 10-12 lat energia jądrowa będzie podstawą naszego miksu energetycznego. Budowa elektrowni jądrowych w Polsce to kwestia kluczowa dla naszego bezpieczeństwa energetycznego” – tłumaczył minister Sasin, który zaznaczył: „Projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie to uzupełnienie rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej”.

Prezes PGE podkreślił, że na bieżąco podawane będą informacje o realizacji strategicznej inwestycji w Pątnowie. Przypominając, że partner spółka KHNP buduje i eksploatuje elektrownie jądrowe w Korei i za granicą.

„W trakcie spotkania omówiliśmy kluczowe kwestie dla realizacji projektu, jak: badania i przygotowania lokalizacji pod budowę elektrowni, sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko, przyszłej struktury biznesowej projektu na poszczególnych jego etapach, jak również wstępne zagadnienia finansowania. Wspólne rozmowy będą kontynuowane w formie serii spotkań zarówno w Polsce i Korei – dodał Dąbrowski.

Już po spotkaniu, w komentarzu dla TVP Info, prezes PGE wyjaśniał, że według założenia spółka mająca realizować projekt „będzie pod kontrolą polskich wspólników. A jeśli chodzi o finansowanie, to strona koreańska potwierdza, że będzie wspólnikiem nie tylko technologicznym, ale i finansowym”.
„Wszyscy wiedzą, jak ważna jest elektrownia jądrowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski po odstawieniu węgla” – zapewnił prezes Dąbrowski.
Proces uruchomienia elektrowni w Pątnowie jest zaplanowany na 2036 r.