W większości polskich gospodarstw domowych wykorzystywany jest sprzęt RTV i AGD o niskiej klasie energetycznej – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. To w oczywisty sposób zwiększa zużycie energii i kwoty na rachunkach. Wymiana starych urządzeń mogłaby obniżyć koszty nawet o ponad 40 procent.
Jak już informowaliśmy na liczysieenergia.pl – dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, iż w zeszłym roku nieznacznie wzrosło zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.
WIĘCEJ TUTAJ:
GUS: Gospodarstwa domowe zużywają średnio 1 979,9 kWh rocznie
Polski Komitet Energii Elektrycznej opublikował kilka tekstów poradnikowych o tym jak w dość łatwy sposób obniżyć comiesięczne rachunki. Nierzadko wystarczy zrezygnować ze złych nawyków i wprowadzić wręcz banalne rozwiązania, np. gotować w czajniku tylko tyle wody, ile w danym momencie potrzebujemy, czy wyciągać z gniazdek ładowarki, z których aktualnie nie korzystamy.
A takich prostych, choć skutecznych, trików jest znacznie więcej. Informacje o nich można znaleźć na tej stronie:
Czy Polacy wiedzą, które urządzenia zużywają najwięcej prądu?
Zużycie energii: teoria, a praktyka
Z kolei w najnowszym numerze Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przypomniano, że zgodnie z unijnym prawem, sprzęty elektryczne są klasyfikowane według efektywności energetycznej: klasa A jest najwyższa, klasa G – najniższa.
Niestety, w polskich domach zdecydowanie przeważają te gorszej jakości. W ponad 80 proc. gospodarstw jest sprzęt RTV i AGD, który powinien zostać wymieniony na bardziej efektywny energetycznie.
„Większość sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych jest klasy energetycznej D i niższej. Do klasy C i wyższej należy tylko 22 proc. używanych chłodziarko-zamrażarek, 19 proc. pralek bębnowych i 26 proc. zmywarek” – informują eksperci PIE.
Według ich analizy, tylko modernizacja najpowszechniejszego sprzętu RTV i AGD pozwoliłaby obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną aż o niemal 20% (5,8 TWh).
O ile można by obniżyć rachunki domowe, gdyby wymienić urządzenia RTV i AGD na sprzęt lepszej klasy❓
👉Więcej w „Tygodniku Gospodarczym”: https://t.co/tDeKHwBKA6 pic.twitter.com/eNsACznFDg
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) October 7, 2022
Co więcej, w ponad połowie polskich gospodarstw domowych nadal wykorzystywane są energochłonne żarówki tradycyjne. A zużycie prądu w obecnie stosowanych żarówkach LED jest aż sześciokrotnie niższe.
Wyliczenia analityków PIE robią wrażenie.
„Łącznie modernizacja powszechnego sprzętu RTV i AGD oraz wymiana oświetlenia
z żarówek tradycyjnych na LED obniżyłaby zużycie energii przez gospodarstwa domowe o 9,2 TWh (31 proc.)”- podkreślają. – „W przypadku zamiany na żarówki LED także innych rodzajów oświetlenia, jak świetlówki kompaktowe i żarówki halogenowe, łączna redukcja wzrosłaby do 12,7 TWh (43 proc.)”.