Artykuł

Inwestycje, ceny prądu, rozwój energetyki jądrowej – rozmowa z prezesem PGE

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

„Nie ma takiego niebezpieczeństwa” – stwierdził prezes PGE Wojciech Dąbrowski w „Gościu wydarzeń” Polsatu, gdy został zapytany, czy w 2023 r. rachunki za prąd mogą znacznie wzrosnąć. Rozmawiano również o rozwoju sektora energii jądrowej w Polsce, czy budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Oczywiście, w trakcie wywiadu poruszono temat, który obecnie chyba najbardziej interesuje przeciętnego odbiorcę energii elektrycznej, czyli ceny prądu. Prezes Wojciech Dąbrowski podkreślił, że wprowadzono rozwiązania gwarantujące ich zamrożenie na poziomie z ubiegłego roku.

https://liczysieenergia.pl/sporo-sie-dzialo-w-2022-r-przypominamy-kluczowe-decyzje/

Prezes PGE przypomniał również o zachęcie do oszczędzania energii. Odbiorcy, którzy zużyją mniej o minimum 10 %, otrzymają rabat ok. 10 proc. po przekroczeniu limitów. A wynoszą one 2000 kWh dla klienta indywidualnego, 2600 kWh dla rodziny z niepełnosprawnością i 3000 kWh dla rolników.

„Przeciętna polska rodzina dzięki temu rozwiązaniu dotyczącemu zamrożenia cen energii, które zaproponował rząd, zaoszczędzi na energii elektrycznej rocznie co najmniej 2000 zł. To rozwiązanie ma wymierne korzyści finansowe” – powiedział prezes PGE.

„My jako przedsiębiorstwa otrzymamy rekompensatę, która pokryje różnicę w kosztach pomiędzy kosztem płaconym przez klienta za 1 gigadżul, a tym rzeczywistym kosztem wytworzenia ciepła, które będą ponosiły przedsiębiorstwa ciepłownicze” – wyjaśnił.
A zapytany, czy rachunki za prąd pójdą w 2023 roku w górę, powiedział, że „nie ma takiego niebezpieczeństwa”.
Prezes Dąbrowski mówił także o inwestycjach prowadzonych przez spółkę przez niego kierowaną, chociażby o budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

„Pierwszy prąd popłynie w 2026 roku. To jest projekt, który w tej chwili realizujemy z partnerem duńskim. To jest 2,6 gigawata, jeden gigawat realizujemy sami. Kilka dni temu otrzymaliśmy jeszcze nieprawomocną, ale kolejną decyzję o przyznaniu koncesji dla PGE o mocy 1 gigawata” – powiedział. – „My jako PGE konsekwentnie realizujemy projekt transformacji polskiej energetyki”.

Z całością wywiadu można zapoznać się TUTAJ

Obecnie w szwajcarskim Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne, gdzie spotkali się nie tylko politycy, ale przede wszystkim najważniejsze osoby mające wpływ na gospodarkę i zachodzące zmiany.

Wśród nich jest prezes Dąbrowski, który weźmie udział w debacie o europejskiej suwerenności energetycznej, którą otworzy prezydent Andrzej Duda.
O szczegółach będziemy informować w serwisie liczysieenergia.pl