Artykuł

Co nowego w programie „Mój Prąd”? Większy budżet i szerszy krąg beneficjentów

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Istotne zmiany w programie „Mój Prąd”, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród Polaków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył jego budżet o 450 mln zł, ale przede wszystkim osoby, które otrzymały dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych z innych programów – np. „Czyste Powietrze”, mogą od 20 października br. ubiegać się również o pieniądze z „Mojego Prądu” na dodatkowe urządzenia, które współpracują z fotowoltaiką.

„Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rynku i naszych potencjalnych beneficjentów. Budżet „Mojego Prądu” zwiększyliśmy o 450 mln zł, czyli w sumie – w całym programie, który realizowany jest od roku 2019 – przeznaczamy już ponad 3 mld zł na rozwój fotowoltaiki w Polsce”

– zapewnił Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

To jednak nie jest jedyna dobra wiadomość.
„Poszerzyliśmy też krąg potencjalnych wnioskodawców o tych, którzy dotychczas korzystając z innych dofinansowań na fotowoltaikę, nie mogli już uzyskać wsparcia z NFOŚiGW w ramach „Mojego Prądu”. Teraz mogą wnioskować o dotacje na urządzenia dodatkowe: magazyny energii lub ciepła, pompy ciepła, systemy EMS/HEMS, kolektory słoneczne” – wyjaśnia Mirowski.

Obecna edycja programu „Mój Prąd” wystartowała w kwietniu tego roku, a o obowiązujących zasadach serwis liczysieenergia.pl informował wielokrotnie.

Startuje nowa edycja programu „Mój Prąd”. Budżet – blisko miliard!

Mój Prąd 5.0. Wypłacono już ponad 2 miliardy zł, a budżet programu zostanie zwiększony

Przypomnimy więc tylko, że beneficjentami są osoby fizyczne, a główny warunek ubiegania się o dofinansowanie to przyłączenie mikroinstalacji PV do sieci elektroenergetycznej i rozliczanie się w systemie net-billing. Aby uzyskać więcej informacji kliknij TUTAJ

 

Natomiast od 20 października poszerzony został krąg odbiorców dofinansowania.
„Zmiana dotyczy osób, które otrzymały już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej ze środków publicznych, m.in. z programów „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” lub z programów organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego” – wyjaśnia NFOŚiGW.

Zasady są bliźniaczo podobne, co dla dotychczasowych wnioskodawców:
– prosumenci, których mikroinstalacja fotowoltaiczna została zgłoszona do przyłączenia do 31 marca 2022 r., czyli w systemie net-metering, ale zmienili system rozliczania na tzw. net-billing (rozliczanie wartościowe), obowiązujący od 1 kwietnia 2022 r. – mogą ubiegać się, poza dotacjami na urządzenia dodatkowe, o pieniądze na mikroinstalację PV (do 3 tys. zł),
– prosumenci, których mikroinstalacja fotowoltaiczna została zgłoszona do przyłączenia od 1 kwietnia 2022 r. (w okresie obwiązywania nowego systemu rozliczeń, tzw. net-billingu) i nie przysługuje im dofinansowanie do mikroinstalacji PV, mogą teraz starać się o dotacje na urządzenia dodatkowe.