Artykuł

Baltica 2 z kompletem pozwoleń potrzebnych do budowy morskiej farmy wiatrowej

Ceny energii

Autor: PKEE

PGE i Ørsted, które wspólnie realizują projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, otrzymały już wszystkie pozwolenia konieczne do rozpoczęcia budowy.

Ostatnimi z potrzebnych dokumentów były pozwolenia wojewody pomorskiego dotyczące budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych.

„Oba pozwolenia na budowę wydane przez Wojewodę Pomorskiego dotyczą przedsięwzięcia pod nazwą „Zespół morskich farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy 1500 MW wraz z infrastrukturą techniczną związaną z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym (Morska Farma Wiatrowa Baltica 2)”. Pierwsze z pozyskanych pozwoleń obejmuje budowę czterech morskich stacji elektroenergetycznych. Drugie dotyczy budowy 107 morskich turbin wiatrowych wraz z siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną” – wyjaśniła w komunikacie spółka.

To oznacza, że PGE i Ørsted mają zakontraktowane wszystkie niezbędne komponenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, a także podpisane umowy na instalację fundamentów, turbin i kabli. Wybrany został również generalny wykonawca lądowej infrastruktury przyłączeniowej.

„Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy będzie podjęcie przez inwestorów ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID)” – podkreślono.

O kolejnych etapach budowy morskich farm wiatrowych Baltica, serwis liczysieenergia.pl informował wielokrotnie:

https://liczysieenergia.pl/powstaje-farma-wiatrowa-baltica-1-najpierw-jednak-badanie-dna-morza/

https://liczysieenergia.pl/mity-o-morskich-elektrowniach-wiatrowych-pge-baltica-wskazuje-na-fakty/

https://liczysieenergia.pl/cel-energia-z-morskich-farm-wiatrowych-pge-baltica-podsumowala-dzialania-w-2022-r/

Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 – etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.
Jak zapewniają inwestorzy, utworzą one Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.