Artykuł

Zgodnie z założonym planem – Enea dynamicznie rozwija sektor OZE

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

„Dynamicznie zwiększamy nasz potencjał wytwórczy w odnawialnych źródłach energii” – zapewnił prezes Enea Paweł Majewski, który wskazał na liczne inwestycje. – „Z kolei już w 2024 r. planujemy dysponować projektami na ok. 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę” – dodaje Majewski.

Grupa Enea wielokrotnie podkreślała, jak ważny jest udział w procesie transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego. I konsekwentnie realizuje projekty, których celem jest zeroemisyjność.
„Zielona energia pochodzi zarówno z fotowoltaiki, jak i z wiatru, a Grupa realizuje kolejne projekty, poszukując możliwości rozbudowy swojego potencjału wytwarzania czystej energii” – zapewnia spółka. – „Grupa Enea stale rozwija swój potencjał wytwórczy w odnawialnych źródłach energii, inwestując w nowe aktywa – farmy fotowoltaiczne i wiatrowe”.

„Kolejne nasze instalacje są w przygotowaniu, a obecnie w Grupie Enea posiadamy projekty z określonymi warunkami przyłączenia na ok. 525 MW. Z kolei już w 2024 r. planujemy dysponować projektami na ok. 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę” – potwierdza Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.

Niedawno uruchomione zostały trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 48 MW:
– zlokalizowana w okolicach Kleczewa (woj. wielkopolskie) PV Genowefa o mocy 35 MW,
– farma w Tarnowie (woj. dolnośląskie) o mocy 10 MW,
– farma w Tykocinie (woj. podlaskie) o mocy 2 MW.
Oczywiście, są też nowe inwestycje, czyli budowa farmy fotowoltaicznej Dygowo I oraz podpisano umowę na wykonanie farmy fotowoltaicznej Jastrowie II.
„Obie instalacje, znajdujące się z pobliżu innych farm należących do Grupy Enea, powiększą moc zainstalowaną Grupy w fotowoltaice o kolejne 16 MW” – przypomina spółka.

https://liczysieenergia.pl/enea-realizuje-strategie-rozwoju-poznalismy-wyniki-finansowe-i-operacyjne-po-trzech-kwartalach-2023-roku/

„Natomiast blisko 20 MW w potencjale wytwórczym segmentu OZE w Grupie Enea będzie pochodzić z nowo budowanej Farmy Wiatrowej Bejsce, której projekt nabyła Enea Nowa Energia. Położona w województwie świętokrzyskim farma rozpocznie pracę w 2025 r. Równolegle, Enea prowadzi prace nad kolejnymi akwizycjami – są to projekty na różnym etapie zaawansowania” – czytamy w komunikacie.

Warto również pamiętać, że Enea Operator odpowiada za bezpieczne dostawy energii na około jednej czwartej powierzchni Polski. I ta spółka zakończyła w minionych miesiącach kilka znaczących projektów.

„Istotnym elementem transformacji sektora, oprócz budowy nowych źródeł OZE, jest rozwój oraz modernizacja sieci dystrybucyjnej, która musi być gotowa na przyłączanie kolejnych odnawialnych źródeł energii i na zarządzanie jej dwukierunkowym przepływem. W tym roku na inwestycje w obszarze dystrybucji przeznaczyliśmy już 1,7 mld zł i jesteśmy zdeterminowani, by kontynuować trend rozwojowy, konsekwentnie zwiększając potencjał sieci do przyłączeń nowych źródeł” podkreśla prezes Paweł Majewski.

Więcej informacji o inwestycjach Enea w OZE można przeczytać TUTAJ
https://media.enea.pl/pr/825781/grupa-enea-dynamicznie-rozwija-sektor-oze