Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił postępowanie dotyczące decyzji środowiskowej umożliwiającej eksploatację w Turowie do 2044 r. „To kluczowa decyzja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski” – stwierdził minister Jacek Sasin.
Jak wczoraj informowaliśmy, grupa organizacji ekologicznych (Die Große Kreisstadt, Fundacja Greenpeace Polska, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Stowarzyszenie Greenpeace Česka Republika, Horst Schiermayer, Greenpeace e.V. z siedzibą w Hamburgu oraz Fundacja Frank Bold) zakwestionowała decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 30 września 2022 r., i skierowała skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
W obronie Turowa! Prokuratura wnioskuje do WSA o oddalenie skarg organizacji ekologicznych
Postępowanie zostało dzisiaj przez WSA w Warszawie zawieszone. Główną przesłaną do podjęcia takiej decyzji przez sąd – jak podkreśliła sędzia Agnieszka Wójcik – był brak prawomocnego zakończenia postępowania przed GDOŚ z wniosku PGE GiEK o zmianę tej decyzji środowiskowej.
„Rozstrzygnięcie oznacza, że obowiązuje decyzja środowiskowa i koncesyjna do 2044 r.” – podkreślił klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Walka o #Turów trwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował dziś o zawieszeniu postępowania sądowego. Nadal obowiązuje koncesja do 2044 roku i funkcjonowanie kompleksu w #Turów nie jest zagrożone.
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) August 31, 2023
Orzeczenie warszawskiego sądu skomentował również szef Ministerstwa Aktywów Państwowych.
„Funkcjonowanie kopalni nie jest zagrożone i do 2044 roku obowiązuje koncesja na wydobycie. To kluczowa decyzja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski” – napisał minister Jacek Sasin.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zawiesił podstępowanie sądowe ws. Turowa. Funkcjonowanie kopalni nie jest zagrożone i do 2044 roku obowiązuje koncesja na wydobycie. To kluczowa decyzja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
— Jacek Sasin (@SasinJacek) August 31, 2023
Natomiast prezes PGE Wojciech Dąbrowski tłumaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową:
„Od początku staliśmy na stanowisku, że skarga niemieckiego miasta Zittau i działaczy ekologicznych z Polski, Czech i Niemiec, jest całkowicie bezzasadna. Stoimy na stanowisku, że decyzja środowiskowa została wydana w sposób prawidłowy”.
„Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował o zawieszeniu postępowania sądowego z uwagi na brak ostateczności decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z 8 sierpnia 2023 r., umarzającej w wyniku wycofania wniosku przez PGE postępowanie w sprawie zmiany decyzji GDOŚ. Odwieszenie postępowania nastąpi dopiero w wyniku zyskania przez decyzję cech ostateczności, gdy nie wpłynie w terminie wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy albo skarga na decyzję z 8 sierpnia 2023 r.”
– wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
„To wszystko oznacza, że decyzja środowiskowa jest w mocy i nic się nie zmienia w sprawie koncesji do 2044 r. Kopalnia i elektrownia będą nadal funkcjonować” – dodała minister Moskwa.