Artykuł

W biznesie też warto oszczędzać energię elektryczną. TAURON wskazuje, jak to robić efektywnie

Badania

Autor: PKEE

Nierzadko wystarczą drobne zmiany w codziennym funkcjonowaniu, aby w firmach znacząco ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Pomocne będzie też wprowadzenie nowych rozwiązań. W sumie rachunki można obniżyć nawet o 30 procent. TAURON przygotował usługę „zarządzenie energią” dla biznesu.

Jak tłumaczy TAURON, efektywność energetyczna oznacza skuteczniejsze zużywanie energii. Firmy i instytucje mogą ją osiągać np. poprzez ograniczenie strat energii albo wprowadzenie nowych rozwiązań, które zmniejszą zużycie lub też zwiększą efektywność danego procesu.

„Poprawa efektywności energetycznej przekłada się na niższe koszty prowadzenia działalności. Dzięki zarządzaniu energią możliwa jest poprawa efektywności sterowania różnymi układami poprzez dostosowanie zużycia energii, ciepła i innych mediów do zmiennego obciążenia budynku. Nasze wdrożenia pokazują, że w obiektach biurowych oszczędności energetyczne mogą wynieść od 10 do 20 procent rocznego zużycia prądu i ciepła, a w przypadku centrów handlowych sięgać od 15 do nawet 30 procent – tłumaczy Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Na potwierdzenie przedstawiono sytuację w Arena Gliwice, czyli jednym z najnowocześniejszych i największych obiektów widowiskowo-sportowych w Polsce, który od trzech lat czerpie wymierne korzyści związane z zarządzaniem energią.
„TAURON wspiera obiekt w szczególności podczas obsługi różnych eventów. Celem jest zmaksymalizowanie efektywności pracy urządzeń odpowiedzialnych za utrzymanie bezpiecznych i komfortowych parametrów powietrza w budynku, takich jak temperatura, wilgotność czy stężenie dwutlenku węgla” – wyjaśnia spółka.

„Zmaksymalizowanie efektywności pracy urządzeń w hali widowiskowej jest szczególnie istotne, gdy parametry powietrza muszą dynamicznie nadążać za zmieniającą się liczbą widzów i tym co dzieje się wewnątrz hali. Zarządzanie energią przynosi wymierne efekty i tylko podczas ostatniego roku dzięki zastosowaniu zarządzania energią, oszczędności wygenerowane w obiekcie podczas imprez wyniosły ponad 450 MWh” – potwierdził Zdzisław Wiśniewski, dyrektor ds. technicznych Areny Gliwice.

TAURON podkreśla, że zarządzanie energią, podobnie jak stosowana technologia do jej świadczenia, to unikatowa usługa na polskim rynku.

„Optymalizacja pracy urządzeń w obiektach odbywa się przy zachowaniu wszelkich parametrów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo użytkowania i poczucie komfortu użytkowników budynku. System sterujący jest parametryzowany indywidualnie dla każdego klienta i może być zmieniany dynamicznie w zależności od aktualnych potrzeb. Działa on w oparciu o infrastrukturę techniczną istniejącą w budynku oraz dodatkowe urządzenia pomiarowe, które są montowane w ramach usługi” – wyjaśniono.

Więcej informacji na biznes.tauron.pl/zarzadzanie-energia