Artykuł

Uwaga na cyberoszustów! TAURON ostrzega, jak działają przestępcy

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Żadna spółka z Grupy TAURON nie prowadzi kampanii promocyjnych dotyczących produktów inwestycyjnych, pożyczkowych, finansowych. Warto o tym pamiętać, bo w sieci nie brakuje pułapek zastawionych przez cyberprzestępców.

„W ostatnich tygodniach zauważyliśmy wzrost aktywności cyberperzestępców. W sieci można natknąć się na fałszywe strony internetowe z użyciem wizerunku osób publicznych i logo TAURON” przyznaje Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy TAURON.
Najczęściej oszuści publikują informacje o rzekomych inwestycjach w OZE przynoszących gigantyczne zyski.

„Ostrzegamy przed angażowaniem się w jakiekolwiek tego typu przedsięwzięcia i informujemy, że żadna spółka w grupie nie prowadzi kampanii promocyjnych dotyczących produktów inwestycyjnych, pożyczkowych, finansowych” – podkreślono w komunikacie.

„Strony te promowane są intensywnie w mediach społecznościowych – w tym na Facebooku, Instagramie, platformie X. W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON” tłumaczy Zimnoch. – „Co istotne, cyberprzestępcy w trakcie złośliwej kampanii nawiązują także kontakt telefoniczny oraz wykorzystują popularne komunikatory. Apelujemy do naszych klientów o zachowanie ostrożności, aby nie dać się naciągnąć”.

Jak się ustrzec przed oszustwem? Kilka praktycznych porad:
– Oryginalna strona TAURON ma adres www.tauron.pl , a system transakcyjny do obsługi klientów nosi nazwę Mój TAURON i znajduje się pod adresem www.mojtauron.pl.
– Informacje o przyłączach energetycznych i awariach publikowane są na stronie TAURON Dystrybucja pod adresem www.tauron-dystrybucja.pl
– Jeśli użytkownik internetu dokonał jakichkolwiek akcji na innych stronach, które udawały witrynę TAURONA lub miał kontakt z cyberprzestępcami powinien zmienić dane dostępowe do swoich skrzynek e-mail czy kont bankowych, a także skontaktować się z policją.

„Realizowana aktualnie kampania zachęca do zapoznania się z zasadami bezpiecznych zakupów i płatności online w bezpłatnym ebooku i na stronie tauron.pl/bezpieczeństwo
Teksty z poradami publikowane są również na blogu lepiej.tauron.pl, gdzie dodatkowo znajduje się wiele przydatnych materiałów wideo” – podkreślono.

Równocześnie spółka apeluje: Jeżeli natknąłeś się na fałszywe reklamy, wykorzystujące markę TAURON, możesz ostrzec innych zgłaszając taki przypadek na adres bezpieczny@tauron.pl