Artykuł

Umowa warta miliard. Enea otrzymała finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

„Pozyskanie kapitału finansowego dla realizacji naszych celów w obszarze dystrybucji (…) pozwoli na zwiększenie potencjału sieci do przyłączania nowych OZE i ich integrację z siecią” – tłumaczył Paweł Majewski, prezes Enea S.A.

Umowa kredytu inwestycyjnego zawarta pomiędzy Enea a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) opiewa na niebagatelną sumę miliarda złotych. Środki w całości zostaną przeznaczone na inwestycje w obszarze dystrybucji, wspierając „Zieloną zmianę Enei”, zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupy Enea.

„Współfinansowane przez EBI inwestycje z zakresu rozwoju i modernizacji sieci dystrybucyjnej obejmą lata 2023-2025 i będą realizowane w północno-zachodniej Polsce” – podaje spółka. – „Obejmuje m.in.: modernizację i budowę sieci energetycznych średniego i niskiego napięcia, o łącznej długości prawie 8 tys. km; podłączenie do sieci 140 tys. nowych klientów; zwiększenie mocy znamionowej transformatorów o 633 MVA; podłączenie 4,3 GW nowych mocy wytwórczych OZE; instalację 2 400 tys. inteligentnych liczników”.

Prezes Majewski zaznaczył, że „transformacja polskiej energetyki to nie tylko intensywna rozbudowa odnawialnych źródeł energii. To również wydajna sieć dystrybucyjna, gwarantująca stabilne oraz bezpieczne dostawy energii elektrycznej i dwukierunkowe przepływy”.

„Pozyskanie kapitału finansowego dla realizacji naszych celów w obszarze dystrybucji przyczyni się do utrzymania wysokiej jakości usług oraz pozwoli na zwiększenie potencjału sieci do przyłączania nowych OZE i ich integrację z siecią. W tym roku na inwestycje w obszarze dystrybucji przeznaczyliśmy już 1,7 mld zł” – podkreślił prezes zarządu Enea S.A.