Artykuł

Transformacja energetyczna – kluczowa dla bezpieczeństwa Polski i niezależności energetycznej

farmy wiatrowe

Badania

Autor: PKEE

farmy wiatrowe

„Rosyjska inwazja na Ukrainę wstrząsnęła całym światem. Nie tylko nieodwracalnie zmieniła życie tysięcy osób dotkniętych konfliktem, lecz również zdestabilizowała gospodarkę międzynarodową na niewyobrażalną skalę. Widać to szczególnie po sektorze energetycznym” – pisze „Puls Biznesu”.

Jak podkreślono, w obecnej sytuacji – zarówno globalnej, jak i krajowej – priorytetem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej do polskich domów i firm. Z tego powodu wzrasta znaczenie, aby Polska długofalowo stawiała na niezależność energetyczną i kontynuowała inwestycje w OZE oraz energię atomową.

„Ciężar finansowy tej transformacji spoczywa przede wszystkim na spółkach energetycznych” – podkreśla „Puls Biznesu”.

 

Jako główne przyczyny wysokich kosztów energii w ostatnich dwóch latach wskazano działania Federacji Rosyjskiej.

„Oczywiste jest, że ceny surowców energetycznych ulegają naturalnym wahaniom. Wojna pokazała jednak, w jakim stopniu zależne są od sytuacji geopolitycznej. Oznacza to, że koszty wytwarzania energii z paliw kopalnych w dłuższej perspektywie są trudne do przewidzenia” – tłumaczy Marcin Sołtys, ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Nie bez znaczenia dla wzrostu cen energii są również restrykcyjne przepisy unijne, mające na celu walkę z globalnym ociepleniem.

„Wiele nakładających się czynników sprawiło, że hurtowe ceny energii elektrycznej w ostatnich latach znacząco wzrosły. Przełożenie tych rzeczywistych kosztów na polskie społeczeństwo mogłoby oznaczać nawet kilkukrotny wzrost wysokości rachunków gospodarstw domowych” – dodaj M. Sołtys.

Dlatego tak ważna była i jest Tarcza Solidarnościowa, która chroni Polaków przed wysokimi cenami energii elektrycznej.

Całość publikacji „Pulsu Biznesu”, której partnerem jest PKEE, można przeczytać TUTAJ