Artykuł

Tędy popłynie moc z morskich farm wiatrowych. Ważna decyzja została podjęta

farmy wiatrowe

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

farmy wiatrowe

To będzie kluczowa inwestycja w zakresie sieci przesyłowej i dlatego tak ważna jest decyzja wojewody pomorskiego o ustaleniu lokalizacji budowy linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec, którą popłynie moc z morskich farm wiatrowych.

Jak informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, linia Choczewo – Żarnowiec jest jednym z czterech nowych połączeń, które umożliwią przesłanie energii z morskich farm wiatrowych do innych części kraju. Połączy budowaną obecnie stację elektroenergetyczną Choczewo z istniejącą stacją Żarnowiec w gminie Krokowa.

„Początek budowy linii zaplanowano na 2024 rok, a jej oddanie do użytku nastąpi dwa lata później. Będzie miała długość ok. 19,5 km i będzie przebiegać przez gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa” – podkreślono w komunikacie na stronie pse.pl – „Jej trasę poprowadzono w większości na obszarach rolnych, pastwiskach, łąkach i terenach leśnych”.
Dodając, że „decyzja o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej umożliwi inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę, a w dalszej perspektywie budowę i eksploatację linii przez kolejnych kilkadziesiąt lat”.

Do 2040 roku morskie farmy wiatrowe mają zapewnić Polsce aż 11 GW mocy.