Przeciętne gospodarstwo domowe zużywające do 2 KWh prądu zaoszczędzi w przyszłym roku – dzięki ochronie Tarczy Solidarnościowej – około 2 tysięcy złotych. Tak wynika z wyliczeń ekspertów TAURONA.
W minioną sobotę prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu oraz pięciu największym spółkom dystrybucyjnym. Decyzję URE skomentował Polski Komitet Energii Elektrycznej.
Obecną sytuację, jej przyczyny, a także poziom cen za energię elektryczną w przyszłym roku, ocenił TAURON, którego klienci to w większości gospodarstwa domowe zużywające rocznie do 2 tys. KWh. I właśnie oni mają zaoszczędzić średnio około 2 tysiące złotych rocznie.
„Ochronne działanie Tarczy Solidarnościowej przynosi realne oszczędności dla gospodarstw domowych. Wnioski taryfowe wszystkich firm energetycznych odzwierciedlają rynkowe ceny energii, których wzrost jest konsekwencją rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz wojny hybrydowej prowadzonej przez Kreml w Europie. Sytuację tę uwzględnia w swoich decyzjach prezes Urzędu Regulacji Energetyki” – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy TAURON.
Tłumacząc, iż „dzięki rządowym mechanizmom osłonowym w postaci Tarczy Solidarnościowej, gospodarstwa domowe w przyszłym roku będą korzystały z zamrożonej ceny prądu, a po przekroczeniu określonych limitów, również z ograniczonej ustawowo ceny energii elektrycznej”.
Jak podkreślają eksperci TAURONA, zyskają również uprawnieni do podwyższonych limitów. W ich przypadku konieczne jest jednak złożenie oświadczenia do 30 czerwca 2023 r.
„Gospodarstwo domowe, w którym mieszka osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, które zużyje do 2600 kWh zaoszczędzi średnio około 2,6 tys. zł, a gospodarstwa posiadające Kartę Dużej Rodziny i rolnicy zużywający do 3000 KWh zaoszczędzą średnio około 3 tys. złotych” – wyjaśnia w komunikacie spółka.
Należy pamiętać, że gospodarstwa domowe, które przekroczyły ustalony limit, za nadwyżkę zapłacą nie więcej niż 693zł/MWh netto.
„Wnioski taryfowe skierowane do URE odzwierciedlają m.in. ekspozycję Grupy TAURON na ryzyko wysokich cen hurtowych energii. Jest to konsekwencją przewagi potencjału rynku detalicznego nad możliwościami wytwórczymi Grupy. Zapotrzebowanie roczne naszych klientów to ok. 30 TWh, natomiast produkcja energii elektrycznej to ok. 12 TWh rocznie. Oznacza to, żeTauron musi kupić na rynku hurtowym energię elektryczną, dostarczaną następnie gospodarstwom domowym” – wyjaśnia prezes Szczeszek.
Cały komunikat TAURONA, w którym poinformowano również o planach inwestycyjnych spółki, można przeczytać tutaj:https://media.tauron.pl/pr/783716/ograniczone-ceny-pradu-dla-gospodarstw-domowych