Artykuł

TAURON systematycznie inwestuje w „zieloną energię”. Powstanie 16. farma wiatrowa

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Najnowszy „zielony projekt” TAURONA to budowa nowej farmy wiatrowej Sieradz, która finalnie ma mieć moc 24 MW. Natomiast prąd zacznie dostarczać już w 2025 roku.

„Farmy wiatrowe mają odgrywać kluczową rolę w miksie wytwórczym TAURONA w perspektywie końca dekady. Łącznie z farmą Sieradz w budowie mamy pięć farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 160 MW i dwie farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW. W fazie analizy inwestycyjnej znajduje się kolejne kilkanaście projektów OZE” – podkreśla Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Farma wiatrowa Sieradz będzie się składać z ośmiu turbin, w tym sześciu turbin o mocy 3,3 MW oraz dwóch o mocy 2 MW każda.
„Przeprowadzone analizy wskazują na możliwą wysoką produktywność farmy określoną na poziomie 3277 MWh/MW/rok. Przy takiej produktywności farma pokryje zapotrzebowanie 39 tysięcy gospodarstw domowych. Farma zlokalizowana jest w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim w gminie Wróblew” – podaje spółka.

Także w fazie budowy są cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 140 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w przyszłym roku – Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farmy Nowa Brzeźnica (20 MW) popłynie natomiast w 2025 roku.
Obecnie TAURON eksploatuje jedenaście farm; w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW.

TAURON eksploatuje także trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach), a w budowie znajduje się farma Proszówek o mocy 55 MW oraz drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.
„Łączna moc zainstalowana w OZE wyniosła 606 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych). Zgodnie z założeniami strategii, w 2030 roku Grupa będzie dysponować 1100 MW w farmach wiatrowych” – zapewnia TAURON.