Artykuł

TAURON gotowy na nowe inwestycje. Nie tylko w OZE…

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

„W 2024 roku zakończymy budowę czterech farm wiatrowych i jednej fotowoltaicznej. Jednocześnie planujemy wystartować z nowym portfelem inwestycji w OZE o mocy 300 MW” – zadeklarował Artur Warzocha, wiceprezes TAURONA.

Podczas 32. Forum Ekonomicznego w Karpaczu sporo uwagi poświęcono rynkowi energetycznemu i inwestycjom w odnawialne źródła energii (OZE). Na jednym z paneli skoncentrowano się na działaniach TAURONA – tych już dokonanych, jak i planowanych.
„Skala rewolucji fotowoltaicznej w Polsce jest gigantyczna. W naszej sieci elektroenergetycznej pracuje już ponad 400 tys. mikroinstalacji. W 2016 roku było ich pięć tysięcy” – podkreślił wiceprezes Warzocha.

Oczywiście, Grupa TAURON jest bardzo aktywna na tym polu – wkrótce zakończona zostanie budowa czterech farm wiatrowych i jednej fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 200 MW. Natomiast w 2024 r. planowane jest uruchomienie nowego portfela inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW.

Z kolei wiceprezes ds. strategii i rozwoju Taurona Patryk Demski tłumaczył, iż rozwój OZE wymaga rozbudowy i modernizacji sieci przesyłowych oraz dystrybucyjnych. Do 2030 roku Grupa Tauron zamierza przeznaczyć na ten cel 24 mld zł, z czego tylko w przyszłym roku ok. 3 mld zł – trzykrotnie więcej niż w roku 2010.

W środę przedstawiono również wyniki finansowe TAURONA za pierwsze półrocze. Szczegółowe dane można znaleźć TUTAJ
https://media.tauron.pl/pr/819162/grupa-tauron-4-3-mld-zl-ebitda-i-26-proc-wzrost-nakladow-inwestycyjnych-w-pierwszym-polroczu-2023-r