TARCZA ANTYINFLACYJNA

Jak tarcza antyinflacyjna wpływa na wysokość rachunku za energię elektryczną?

Dzięki wprowadzonej przez rząd Tarczy Antyinflacyjnej podwyżka jest znacznie mniejsza i wyniesie tylko ok. 6 złotych (do wyliczeń przyjęto zużycie prądu przez przeciętną polską rodzinę 2+2, korzystającą z najpopularniejszej taryfy G11 i zużywającej 1,8 MWh energii), dzięki niższej stawce VAT na prąd.

TARCZA ANTYINFLACYJNA I SOLIDARNOŚCIOWA

Tarcza solidarnościwa, dodatek osłonowy oraz 10 proc. zniżki za obniżenie zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych to podstawowe elementy rządowych działań mających ochronić polskie rodziny przed skutkami wzrostu cen energii elektrycznej.

TARCZA SOLIDARNOŚCIOWA – gwarancja ceny za energię elektryczną

Ponosimy dzisiaj koszty polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej oraz koszty wojny na Ukrainie. Tarcza Solidarnościowa ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen, z jakimi mamy do czynienia już dzisiaj.

Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

  • do 2000 kilowatogodzin rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2600 kilowatogodzin rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus – czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

 

DODATEK OSŁONOWY

Jest to element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody netto nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wnioski można składać do 31 października 2022 r. i wówczas wypłata zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

 

10 PROC. ZNIŻKI ZA OBNIŻENIE ZUŻYCIA ENERGII 

Polskie rodziny będą mogły skorzystać z obniżki rachunków za prąd w przyszłym roku. Warunkiem będzie obniżenie zużycia energii elektrycznej w 2023 r., o co najmniej 10 proc. w stosunku do 2022 r. Energooszczędność będzie skutkowała 10 proc. obniżką kosztów za energię. Dodatkowym rozwiązaniem będzie dopłata w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła.

Dzięki działaniom osłonowym:

EMERYT ZAOSZCZĘDZI

210 zł/rok

17,5 zł/m-c

4-OS RODZINA ZAOSZCZĘDZI

550 zł/rok

45,5 zł/m-c

MAŁA FIRMA (NP. SKLEPIK) ZAOSZCZĘDZI

13 000 zł/rok

1 080 zł/m-c

*PODANE WARTOŚCI ZOSTAŁY OBLICZONE NA PODSTAWIE TARYFY DLA ODBIORCÓW Z GRUP TARYFOWYCH G ORAZ DLA ODBIORCÓW Z GRUP TARYFOWYCH ABCIR W PGE OBRÓT.