Artykuł

Stale rośnie moc OZE w sieci Enea Operator – przekroczyła już 5,5 gigawata

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Niemal 170 tys. OZE zostało przyłączonych do sieci Enea Operator, a ich moc przekroczyła 5,5 GW – i była wyższa o ponad gigawat niż w grudniu 2022 roku. To wynik na koniec września br.

„Sukcesywny wzrost mocy OZE przyłączonych do naszej sieci energetycznej jest bardzo dobrym sygnałem. Dzięki inwestycjom i zwiększaniu potencjału sieci Enei Operator do przyłączenia kolejnych źródeł, przyczyniamy się do transformacji energetycznej, która dzieje się na naszych oczach” – podkreślił Marcin Gawroński, prezes Enei Operator.

Jak podaje spółka, na koniec września 2023 r. do jej sieci przyłączonych było łącznie prawie 170 tys. OZE o łącznej mocy ponad 5,5 GW. To ponad gigawat więcej niż pod koniec zeszłego roku.

Zgodnie z założonym planem – Enea dynamicznie rozwija sektor OZE

Poinformowano również, że w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. spółka przyłączyła ponad 18,2 tys. odnawialnych źródeł energii o mocy ponad 1,1 GW.
„Zdecydowanie najwięcej z nich to fotowoltaika (prawie 900 MW), na drugim miejscu są źródła wiatrowe (ponad 225 MW), natomiast podium uzupełniły źródła hybrydowe, choć ich łączna moc to niespełna 20 MW” – czytamy w komunikacie.

Jeżeli chodzi o same mikroinstalacje, to w trzech kwartałach 2023 r. Enea Operator przyłączyła ich prawie 18 tys., których łączna moc to nieco ponad 227 MW.

Obecnie na całym obszarze spółki, czyli w północno-zachodniej Polsce, przyłączonych do sieci jest ponad 168 tys. mikroinstalacji, o łącznej mocy prawie 1,5 GW.