Artykuł

PV Jeziórko. PGE buduje jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Na Podkarpaciu powstaje wielka farma fotowoltaiczna, która jest inwestycją PGE Polska Grupa Energetyczna. Docelowo PV Jeziórko będzie miała niemal 220 MW i zapewni dostawy energii do ok. 125 tysięcy gospodarstw domowych.

Jak poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski, zakończył się pierwszy etap budowy jednej z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce – PV Jeziórko, o mocy 50 MW.

„Pozwoli ona zasilić w energię elektryczną blisko 24 tysięcy gospodarstw domowych. W przyszłym roku rozbudujemy tę elektrownię do mocy zainstalowanej 100 MW, a docelowo osiągnie ona moc blisko 220 MW i zapewni dostawy zielonej energii do ok. 125 tysięcy gospodarstw domowych”

– podkreślił prezes Dąbrowski.

„Farma fotowoltaiczna o mocy 50 MW powstała w Gminie Grębów ok. 10 km od Tarnobrzega. Składa się z blisko 100 tys. nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. Parametry techniczne paneli pozwolą na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce. Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko są bifacjalne. Oznacza to, że mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent”

– informuje w komunikacie PGE.

W planach PGE jest kontynuacja budowy nowych farm fotowoltaicznych w całej Polsce.

„Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW. Wszystkie inwestycje to konsekwentnie realizowane cele strategiczne przyjęte przez Zarząd Grupy PGE, które zakładają, że do 2030 roku spółka będzie posiadała 3 GW w instalacjach słonecznych” – dodaje spółka.