Artykuł

Propozycja dla PGE, Enea, Tauron, Energa ws. zakupu aktywów węglowych. Prezes Dąbrowski: „Przełomowy krok”

węgiel

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

węgiel

W związku z procesem powstawania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) cztery spółki – PGE, Enea, Tauron, Energa – otrzymały od Skarbu Państwa propozycje niewiążących dokumentów podsumowujących warunki nabycia wytwórczych aktywów węglowych.

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma powstać na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna i trafią do niej węglowe aktywa wytwórcze kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych oraz kopalnie węgla brunatnego.

Jak podały wymienione spółki, otrzymały one z Ministerstwa Aktywów Państwowych, które reprezentuje Skarb Państwa, propozycje ws. warunki nabycia wytwórczych aktywów węglowych. Jest to jeden z etapów powoływania NABE. Dokumenty zawierają m.in. ceny nabycia i proponowany mechanizm rozliczenia długu wobec spółek, z których będą wydzielane aktywa.

Oczywiście, każda spółka otrzymała inną propozycję ceny za sprzedaży udziałów w podległych przedsiębiorstwach i teraz rozpocznie się proces negocjacji.
Propozycję MAP skomentował prezes PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski:

„Z zadowoleniem przyjmujemy przedstawienie PGE i pozostałym spółkom energetycznym warunków transakcji przejęcia aktywów węglowych. To przełomowy krok w procesie tworzenia NABE. Szczegółowe warunki transakcji będą jeszcze przedmiotem negocjacji. Z kolei jej finalizacja ograniczy ryzyka kosztów CO2 Grupy i otworzy PGE na możliwość pozyskiwania finansowania na inwestycje zgodne ze strategicznym kierunkiem, który – jako lider transformacji energetycznej w Polsce – sobie wyznaczyliśmy. Równocześnie zadłużenie PGE GiEK względem PGE S.A. zostanie uregulowane i będzie konsekwentnie spłacane, co oprócz uzyskanej kwoty ze sprzedaży nie pozostanie bez znaczenia dla naszego potencjału finansowania inwestycji transformacyjnych. W ten sposób budować będziemy nową trwałą wartość Polskiej Grupy Energetycznej”.

Z kolei Tauron podał na twitterze: „Skarb Państwa chce kupić spółkę #TAURON Wytwarzanie, w skład której wchodzą elektrownie http://m.in. w Jaworznie, Łaziskach, Będzinie oraz spółki TAURON Serwis i Bioeko Grupa TAURON. Aktywa wytwórcze oparte na węglu mają trafić do #NABE”.