Artykuł

Prezes PGE Baltica o morskich farmach wiatrowych i inwestycji w Ustce. „Ogromna szansa”

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

„Bardzo ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również ogromna szansa dla Pomorza Środkowego na rozwój gospodarczy” – stwierdził prezes PGE Baltica Arkadiusz Sekściński w rozmowie z Telewizją Słupsk. Poniżej nagranie całości wywiadu.

O budowie morskich farm wiatrowych przez PGE Baltica, a także ogromnej bazy serwisowo-operacyjnej w Ustce, informowaliśmy już wielokrotnie. Bo to bardzo ważne przedsięwzięcie.

„Obecnie Grupa PGE realizuje projekty powstania morskich farm wiatrowych na Bałtyku: Baltica 1, Baltica 2, Baltica 3. (…) Po uruchomieniu, morskie farmy wiatrowe będą wymagały stałego nadzoru, konserwacji, a zapewne również usuwania usterek powstałych podczas użytkowania. Dlatego pojawiła się konieczność wybudowania centrum serwisowego” – informowaliśmy kilka miesięcy temu.

Inwestycja trwa, systematycznie pojawią się nowe ważne informacje. Prezes PGE Baltica Arkadiusz Sekściński udzielił wywiadu Telewizji Słupsk, w którym poruszono wiele istotnych kwestii związanych z przedsięwzięciem.
„Opowiedział nam nie tylko o farmach wiatrowych na morzu, ale także o szerokiej współpracy przedsiębiorstwa z usteckim samorządem i mieszkańcami. Nie zabrakło rozmowy o bazie operacyjno-serwisowej w Ustce i o firmach z Pomorza, które pracują przy jej budowie. Poruszyliśmy także kwestie miejsc pracy, jakie mają szansę powstać w związku z rozwojem morskich farm wiatrowych i funkcjonowaniem usteckiej bazy PGE Baltica” – relacjonowała TV Słupsk.

„Nasz najbardziej zaawansowany projekt Baltica 2 o mocy aż 1500 MW , bardzo duża farma wiatrowa spowoduje, że w Ustce będziemy budować centrum serwisowo-operacyjne” – podkreśla prezes PGE Baltica. – „Bardzo ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również ogromna szansa dla Pomorza Środkowego na rozwój gospodarczy”.

Prezes Sekściński podkreślił, że grupa PGE jest w Polsce liderem zielonej zmiany, transformacji energetycznej, a w szczególności w budowie morskich farm wiatrowych.

„Morze Bałtyckie jest akwenem bardzo atrakcyjnym z punktu widzenia rozwoju morskich farm wiatrowych. Nie jest to tak płytkie morze jak Morze Północne, gdzie jest najwięcej turbin wiatrowych (…), natomiast Morze Bałtyckie ma stabilny wiatr, co jest kluczowe z punktu widzenia biznesowego, produkcji energii elektrycznej”

– tłumaczył prezes Arkadiusz Sekściński.

Całość rozmowy tutaj