Artykuł

Prezes Dąbrowski o inwestycjach PGE, powołaniu NABE i cenach energii w 2023 r.

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

„Zdecydowana większość odbiorców nie odczuje żadnych zmian” – stwierdził prezes PGE Wojciech Dąbrowski w „Sygnałach dnia” na antenie Radiowej Jedynki, gdy zapytany został o ceny energii elektrycznej w przyszłym roku.

Dla przeciętnego gospodarstwa domowego jedną z najważniejszych informacji w ostatnich miesiącach było podjęcie decyzji o zamrożeniu cen energii elektrycznej. W rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyznała, że „na ograniczenie podwyżek cen energii, tak gazu jak i prądu, wydamy w ciągu dwóch lat w sumie ponad 100 mld zł”.

Przypominamy, że maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych w 2023 r. wyniesie 693 zł za MWh (do limitu zużycia 2000 kWh), a dla samorządów i sektora MŚP – 785 zł za MWh.
Na ten temat także wypowiedział się w czwartek rano Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna, który był gościem programu 1 Polskiego Radia.

„Zdecydowana większość odbiorców nie odczuje żadnych zmian, bowiem do 2000 kWh dla przeciętnego gospodarstwa domowego cena energii będzie zagwarantowana jak w roku 2022” – zapewniał w „Sygnałach dnia” prezes Dąbrowski
Poruszono także inne tematy, kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego.

„Z końcem marca przyszłego roku zacznie funkcjonować Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego; to proces przełomowy dla polskiej energetyki, będzie polegał na wydzieleniu aktywów węglowych do tej agencji” – przypomniał Dąbrowski.

Oczywiście, prezes PGE odniósł się również do wczorajszej informacji o zakupie za 1,913 mld zł 100 proc. udziałów PKPE Holding, który kontroluje m.in. spółkę PKP Energetyka. Na transakcję wyraziła zgodę Rada Nadzorcza PGE.

„Prowadzonych jest szereg projektów, które mają na celu zasilanie transportu kolejowego energią ekologiczną; ambicją PGE jest produkcja energii ze źródeł zeroemisyjnych, a PKP Energetyka wpisuje się w naszą strategię” – wyjaśniał prezes Dąbrowski.
Podkreślając, iż „podpisaliśmy warunkową transakcję zakupu przez PGE PKP Energetyka, to spółka strategiczna z punktu widzenia państwa polskiego, dystrybuuje energię dla całego transportu kolejowego w Polsce”.

Nagranie rozmowy z prezesem Wojciechem Dąbrowskim można obejrzeć poniżej