Artykuł

Power Summit 23 w Brukseli. Konferencja ws. europejskiego sektora energetycznego, współorganizatorem jest PKEE

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Największa konferencja europejskiego sektora energetycznego Power Summit 23 odbywa się w Brukseli. Wydarzenie zorganizowane jest przez Eurelectric we współpracy m.in. z Polskim Komitetem Energii Elektrycznej.

Wystąpienie inaugurujące debaty „Niezależny system elektroenergetyczny przyszłości – bezpieczeństwo dostaw” podczas Power Summit 2023 wygłosił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Rady Zarządzającej PKEE, który zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed globalną energetykę w obecnej sytuacji międzynarodowej.

„Bezpieczeństwo energetyczne nie było w ostatnich latach priorytetem Europy. W czasach pokoju łatwo zapomnieć o tych kluczowych kwestiach” – mówił prezes Dąbrowski. „Pytanie brzmi, jak odpowiemy na te wyzwania?” – dodał.

Zaapelował także o respektowanie zasady neutralności technologicznej.
„Technologie przyczyniające się do realizacji celów klimatycznych muszą być traktowane w taki sam sposób przez unijne regulacje” – powiedział Dąbrowski.

Natomiast podczas debaty “The Independent Power System of the future – Security of Supply” („Niezależny system elektroenergetyczny przyszłości – bezpieczeństwo dostaw”) głos zabrała m.in. wiceprezes PGE Wanda Buk. Dyskusja dotyczyła bezpieczeństwa dostaw energii.

„Jesteśmy tak silni jak najsłabsze połączenie w infrastrukturze krytycznej. Po pierwsze musimy się upewnić, że każdy członek Unii Europejskiej ma możliwość skutecznych dostaw energii do odbiorców. System nie może się jednak opierać jedynie na odnawialnych źródłach energii, on musi być zróżnicowany, by działać stabilnie” – stwierdziła prezes Buk (cytat za biznesalert.pl), która podkreśliła problem zróżnicowania infrastruktury w różnych państwach członkowskich wspólnoty. – „Mam wrażenie, że przedstawiciele Unii Europejskiej, którzy decydują o kształcie legislacji, zapominają o problemach poszczególnych państw członkowskich. Nie biorą pod uwagę niestabilności sieci elektroenergetycznych w tych krajach, również w Polsce. Muszą pamiętać, że nie każdy startuje z tego samego punktu”.

W pierwszym dniu Power Summit 23 prezes Dąbrowski spotkał się spotkał się z Komisarz ds. Energii Kadri Simson. Tematami rozmowy były reforma rynku energii elektrycznej oraz bezpieczeństwo energetyczne Europy.

„Prezes Wojciech Dąbrowski podczas spotkania z Komisarz odniósł się do jednostek konwencjonalnych jako wsparcia dla systemu elektroenergetycznego i konieczności zachowania rynku mocy jako zabezpieczenia w przypadku braku mocy w systemie oraz budowy elektrowni jądrowych, jako elementu uniezależniania się od surowców energetycznych z Rosji. Zwrócił uwagę, że polski sektor elektroenergetyczny koncentruje się obecnie na rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym offshore, magazynowaniu energii, rozwoju sieci elektroenergetycznych i energetyce jądrowej” – poinformowała w komunikacie PGE.