Artykuł

Poradnik TAURONA. Z praktycznymi wskazówkami, jak oszczędzać z fotowoltaiką

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

Jak zwiększyć opłacalność domowej produkcji prądu ze słońca? A także uzyskać wyższe dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 5.0. Eksperci TAURONA przygotowali specjalny poradnik, który niewątpliwie się przyda w praktyce.

„Do sieci TAURONA podłączona jest już ponad 380 tys. mikroinstalacji, a to blisko jedna trzecia wszystkich tego typu inwestycji w Polsce. Odnawialne źródła będą też już wkrótce dominowały w miksie wytwórczym TAURONA, stanowiąc 80 procent wytwarzanej energii” – podkreśla Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. I dodaje: „W ramach Zielonego Zwrotu zmieniamy się jako grupa energetyczna i jednocześnie wspieramy rozwój fotowoltaiki dla naszych klientów w gospodarstwach domowych, tak aby osiągali długofalowe oszczędności”.

To spowodowało, że eksperci TAURONA przygotowali specjalny poradnik, bo jak tłumaczą: „Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna może obniżyć rachunki za prąd nawet o połowę. O skali oszczędności decyduje wiele czynników, takich jak na przykład wysokość autokonsumpcji, czyli ilość energii wyprodukowanej przez instalację, która zużywana jest na bieżąco. Istotne są również aspekty techniczne, czyli usytuowanie instalacji, czy odpowiednio dobrana do naszych potrzeb jej moc”.

„Na największe oszczędności z fotowoltaiki mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję. Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja energii wytworzonej przez tę instalację, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe. Dodatkowo wspieramy prosumentów oferując zabezpieczenie wartości produkowanej energii, dzięki czemu w przypadku niższej produkcji energii lub przerwy w działaniu instalacji prosument otrzyma zwrot do 4500 zł w każdym rocznym okresie ubezpieczenia” – wyjaśnia prezes Szczeszek.

Przykładowo klienci TAURONA posiadający funkcjonującą instalację fotowoltaiczną, mogą liczyć na unikalne rynkowo ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej, które obejmuje nie tylko same urządzenia, ale także potencjalną utratę przychodów na skutek nieczynnej mikroinstalacji.

„Dla realizacji inwestycji ważnym jest wartość możliwego do pozyskania dofinansowania. W kwietniu br. ruszyła kolejna edycja programu „Mój Prąd”, który wspiera osoby, które zainwestowały lub planują zainwestować w instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła dla gospodarstw domowych. Wartość dofinansowania, jakie można dzięki uzyskać to nawet 58 000 zł” – przypomina spółka.

To z kolei można połączyć z dotacją na wymianę ogrzewania od TAURONA sięgającą 4400 zł. Dofinansowanie w programie „Ogrzej się z TAURONEM” obejmuje wymianę dotychczasowego źródła ciepła na rozwiązania o wyższej klasie efektywności energetycznej. Bezzwrotne dofinansowanie przyznawane jest w tym roku na pompę ciepła.
Bezpłatny poradnik od TAURONA dostępny jest na stronie tauron.pl/ebook