Artykuł

PKEE: Polacy potrafią wpływać na wysokość swoich rachunków za prąd

Badania

Autor: PKEE

Więcej niż 3 na 4 Polaków zetknęło się z informacjami o nadchodzących zmianach cen energii – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przez agencję badawczą YOTTA. Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej i zaangażowaniu spółek energetycznych, rachunki konsumentów nie wzrosły. Niebagatelną rolę odegrała też stale rosnąca świadomość w zakresie programów osłonowych i czynników wpływających na kształtowanie cen energii w Polsce.

Pełnoskalowa agresja na Ukrainę i szantaż energetyczny Rosji wobec Zachodu bezprecedensowo wpłynęły na wzrost cen surowców potrzebnych do wytwarzania energii. Na wzrost kosztów wytwarzania energii wpłynęły też rosnące bezprecedensowo ceny uprawnień do emisji CO2. Zarówno Polska, jak i cały świat musiały sprostać największemu w historii kryzysowi energetycznemu. Dlatego poszczególne rządy i firmy energetyczne podjęły intensywne działania dla ochrony odbiorców energii przed jego skutkami.

Polski Komitet Energii Elektrycznej regularnie bada postawy i świadomość Polaków dotyczące sytuacji na rynku energii. Według sondażu agencji YOTTA, przeprowadzonego w maju 2023 r. na zlecenie PKEE, aż 78 proc. Polaków miało w poprzednim roku styczność z informacjami dotyczącymi nadchodzących zmian cen energii elektrycznej. 84 proc. tych osób twierdzi, że byli ostrzegani przed podwyżkami. 73 proc. respondentów uznaje jednocześnie, że wzrosty cen obciążyły ich budżet tylko nieznacznie lub były odczuwalnie, ale do zaakceptowania (odpowiednio 37 i 36 proc.).

Rządowe programy chroniące domowe budżety przed wzrostem cen energii zadziałały efektywnie. Wyniki badania pokazują, że Polacy zauważyli ten wspólny wysiłek rządu i spółek energetycznych – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Przy tak złożonym zbiorze różnorodnych czynników wpływających na ceny prądu, troska o świadomość konsumentów w tym zakresie jest inwestycją w bezpieczeństwo energetyczne Polski w długiej perspektywie – dodaje.

61 proc. badanych głównego powodu wzrostu cen energii upatruje w inflacji. O tym, że prąd podrożał przez wysokie ceny surowców czy wojnę w Ukrainie, przeświadczonych jest połowa respondentów (odpowiednio 52 i 45 proc.). Co szczególnie istotne, społeczeństwo jest bardzo dobrze zorientowane w kwestii programów wsparcia chroniących domowe budżety przed wpływem podwyżek cen. O dodatku węglowym słyszało 73 proc. Polaków, a o Tarczy Antyinflacyjnej, Solidarnościowej i o dodatku energetycznym słyszało odpowiednio 67, 65 i 59 proc. badanych.

Warto przypomnieć, że Tarcza Solidarnościowa to program zakładający zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które ograniczą zużywanie prądu. Zamrożenie cen energii na poziomie z ubiegłego roku dla limitu zużycia od 2 do 3 tysięcy kilowatogodzin, w połączeniu ze świadomością możliwości płacenia mniej za prąd, wpływa na większe skoncentrowanie na oszczędzaniu. Dzięki temu rozwiązaniu gospodarstwa domowe zaoszczędzą w tym roku może od 2 do 3 tysięcy złotych.

Szczegółowe informacje na temat pojęć związanych z energetyką i efektywnym zarządzaniem zużyciem prądu można znaleźć na www.LiczySieEnergia.pl – stronie kampanii Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, której głównym celem jest budowa i wzmacnianie świadomości społeczeństwa na temat czynników kształtujących ceny energii. Wiedza o możliwościach i dobrych sposobach na racjonalne zużywanie prądu, przekłada się wprost na obniżenie rachunków.