Artykuł

PKEE: Jak wiosną oszczędzać prąd?

Ceny energii

Autor: PKEE

Wiosna to czas, w którym wiele osób porządkuje gospodarstwa domowe, przeprowadza remonty, czy zmienia aranżację wnętrz. Te działania mogą być dobrą okazją do wprowadzenia rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia, co z kolei pozytywnie przełoży się na wysokość rachunków za prąd. Dzięki drobnym zmianom nawyków odbiorcom energii elektrycznej łatwiej będzie również zmieścić się w limicie określonym w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej i płacić mniej. W jaki sposób zatem zaoszczędzić prąd w okresie wiosennym?

Wiosna to czas, w którym możemy zoptymalizować zużycie prądu w gospodarstwie domowym, co ułatwi zmieszczenie się w limitach założonych w ramach Tarczy Solidarnościowej. Warto pamiętać, że program ten pozwala na zaoszczędzenie od 2000 do 3000 zł w skali roku dzięki zamrożeniu cen. Po przekroczeniu ustalonych limitów odbiorcy energii mogą liczyć na zamrożone stawki prądu na poziomie 0,69 zł za 1 kWh. Wszystkie te czynniki sprawiają, że warto zwracać uwagę na codzienne czynności i choć odrobinę zmienić swoje nawyki, aby zmniejszyć rachunki za prąd.

Okres wiosenny to czas, w którym zmieniamy sposób korzystania z poszczególnych urządzeń, dlatego warto wdrożyć odpowiednie nawyki, które przyczynią się do optymalizacji rachunków za prąd. Za pomocą kilku prostych rozwiązań możliwe jest zmniejszenie zużycia energii nawet o kilkadziesiąt procent. Co więcej, efektywne korzystanie ze sprzętów elektrycznych może znacząco ułatwić zmieszczenie się w limitach cen energii ustalonych w ramach Tarczy Solidarnościowej, która pozwala na płacenie za prąd od 2000 do 3000 zł mniej w skali roku. Wszystkie informacje dotyczące oszczędzania energii elektrycznej oraz Tarczy Solidarnościowej dostępne są na stronie internetowej liczysieeenrgia.pl– mówi Magda Smokowska, doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.

Oszczędność energii podczas korzystania z lodówki

Lodówka znajduje się w niemal każdym gospodarstwie domowym. Niewiele osób jednak wie, że urządzenie to jest jednym z najbardziej energochłonnych w całym domu. Według kalkulatora zużycia prądu dostępnego na stronie internetowej liczysieenergia.pl, urządzenie zużywa rocznie ok. 208,08 kWh, co przekłada się na koszt na poziomie 143,58 zł .

Wysoki pobór energii wynika z faktu, że lodówka jest włączone przez cały czas. Istnieją natomiast sposoby na zmniejszenie zużycia prądu przez to urządzenie. Zaleca się otwierać drzwi lodówki przez jak najkrótszy czas, aby zminimalizować napływ wilgotnego i cieplejszego powietrza z zewnątrz. Dzięki temu urządzenie będzie pobierało mniej energii do schłodzenia wnętrza. Warto również pamiętać, aby nie wkładać ciepłych posiłków lub napojów, ponieważ niepotrzebnie podnoszą one temperaturę w lodówce, przez co pobiera ona więcej energii do schłodzenia tych potraw.

Zmniejszenie rachunków za prąd dzięki optymalnemu korzystaniu z pralki

Okres wiosenny wiąże się z wyższymi temperaturami i zwiększoną potrzebą odświeżania ubrań. W związku z tym, pralka to jedno z urządzeń, które są najczęściej używane w gospodarstwie domowym. Sprzęt ten zużywa zatem dużo energii, znacząco wpływając na wysokość rachunków za prąd. Według obliczeń na podstawie kalkulatora poboru energii, korzystanie z pralki średnio przez 2 godziny dziennie wiąże się z poborem ok. 324 kWh w skali roku, co w przeliczeniu przekłada się na koszt aż 223,56 zł. Dlatego też, warto znać sposoby na efektywne i ekonomiczne korzystanie z pralki.

Rekomendowane jest jak najrzadsze pranie, a więc dopiero w momencie, gdy można wypełnić cały bęben. Dodatkowym rozwiązaniem jest również korzystanie z trybu energooszczędnego, który może zmniejszyć zużycie prądu nawet o kilkanaście procent. Warto również zrezygnować z trybu prania wstępnego, ponieważ generuje on dodatkowy pobór energii, co w efekcie przekłada się na wyższe rachunki. Co więcej, dobrym sposobem na zmniejszenie zużycia prądu przez pralkę jest pranie ubrań w niższej temperaturze, bowiem najwięcej energii elektrycznej pobiera grzałka podgrzewająca wodę. Przy praniu w temperaturze 30°C zamiast 60 lub 90°C, zużycie prądu może być nawet kilkukrotnie mniejsze.

Oświetlenie na zewnątrz a oszczędność energii

Wiosna to też idealny moment na porządki i aranżację tarasu, balkonu lub ogrodu. Klimatyczne oświetlenie to rozwiązanie, które jest coraz częściej stosowane w przynależących do gospodarstw domowych otwartych przestrzeniach, zapewniając niepowtarzalny klimat i atmosferę. Warto jednak pamiętać, że tego typu oświetlenie zużywa dużo energii elektrycznej, co przekłada się na wyższe rachunki. Według kalkulatora poboru prądu, standardowa żarówka o mocy 40W zużywa rocznie ok. 345,6 kWh energii, co w przeliczeniu kosztuje 238,46 zł. Dla porównania, jedna żarówka typu LED o mocy 5W pobiera 43,2 kWh w skali roku, co przekłada się na niemal dziesięciokrotnie niższy koszt – zaledwie 29,81 zł. Warto zatem zdecydować się na LED-owe oświetlenie, które znacząco zmniejszy rachunki za prąd.
Na stronie LiczySięEnergia.pl możemy znaleźć prosty kalkulator, który ułatwi obliczanie zużycia prądu w gospodarstwie domowym.