Artykuł

PGE Energetyka Kolejowa. Nowa spółka – ważna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Bezpieczeństwo energetyczne

„Odzyskanie kontroli nad kluczową dla polskiej gospodarki spółką, to nasze świadome działanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i kontroli nad infrastrukturą krytyczną Polski – stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna.

O tym, że taka transakcja zostanie sfinalizowana wiadomo było od dawna, ale teraz stała się faktem. PGE Polska Grupa Energetyczna przejęła PKP Energetyka. Tym samym powstanie nowe przedsiębiorstwo, które będzie funkcjonowało pod nazwą PGE Energetyka Kolejowa.

„Ostateczna cena zapłacona przez PGE na rzecz sprzedającego w dniu 3 kwietnia 2023 roku wyniosła 1 873,3 mln złotych. Nabycie PKPE Holding sp. z o.o. jest zgodne ze strategią Grupy Kapitałowej PGE. W wyniku zamknięcia transakcji, Grupa PGE uzyskała m.in. dostęp do sieci dystrybucyjnej na terenie całego kraju, której wartość regulacyjna aktywów na 2023 rok wynosi 3 421 mln złotych” – przekazała spółka w komunikacie.

Natomiast prezes PGE na konferencji prasowej podkreślał, iż „odzyskanie kontroli nad kluczową dla polskiej gospodarki spółką to nasze świadome działanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i kontroli nad infrastrukturą krytyczną Polski.

„Dzisiaj Grupa PGE wchodzi w nowy obszar działalności. Dzięki przejęciu PKP Energetyka, PGE umacnia się na pozycji lidera w branży energetycznej. Według danych za 2022 r. przejęcie PKP Energetyka zwiększa wolumen dystrybucji energii o ok. 12 proc., a sprzedaży o ok. 9 proc. Dzięki temu przychody całej Grupy PGE wzrastają o ok. 4,3 mld złotych, a powtarzalny wynik EBITDA o ok. 770 mln złotych” – tłumaczył Wojciech Dąbrowski.

Z kolei w wywiadzie dla agencji Newseria Biznes zaznaczył:
„PGE Energetyka Kolejowa jest dzisiaj i będzie dystrybutorem energii elektrycznej dla całego transportu kolejowego w Polsce, dla wszystkich przewoźników, a więc jest ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego”.
Dlaczego to tak ważne wydarzenie?

„To, że jest dzisiaj w polskich rękach, w zarządzaniu operacyjnym polskiej spółki Skarbu Państwa, gwarantuje, że nikt nigdy nie będzie miał pomysłu, aby tę energię na kolei w momencie zagrożenia wyłączyć. A dzisiaj działamy jednak w sytuacji zagrożenia z kierunku wschodniego, ze strony Rosji, która dokonała inwazji w Ukrainie” – mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski.