Artykuł

PGE 2020-2023. Raport o udziale spółki w transformacji energetycznej i realizacji ważnych projektów

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

W raporcie dotyczącym działalności PGE Polska Grupa Energetyczna w latach 2020-2023 zwrócono uwagę na przedsięwzięcia związane z transformacją energetyczną, ale również wskazano na duże projekty już zrealizowane, będą w trakcie, jak i te planowane w przyszłości przez spółkę.

„Działania niezbędne dla efektywnego przeprowadzenia transformacji energetycznej, realizowany plan budowy elektrowni jądrowej, powstające morskie farmy wiatrowe, zwiększanie udziału OZE i dziesiątki innych przedsięwzięć, których celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Równocześnie znaczący udział w działaniach osłonowych na rzecz odbiorców energii – to wnioski wynikające z analizy raportu PGE 2020-2023” – informował serwis liczysieenergia.pl

Wprawdzie o dokumencie będącym podsumowaniem działalności PGE w minionych czterech latach już pisaliśmy, ale zawiera on mnóstwo ważnych i ciekawych informacji. Dlatego warto poświęcić raportowi więcej uwagi.

https://liczysieenergia.pl/raport-pge-2020-2023-prezes-dabrowski-jestesmy-liderem-transformacji-energetycznej-w-polsce/

Repolonizacja aktywów energetycznych

Gwarantem realizacji transformacji energetycznej są pozostające pod kontrolą rządu spółki energetyczne. Dzięki kontroli Skarbu Państwa można od nich oczekiwać działań na rzecz rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego.

Budowa morskich farm wiatrowych

Realizowany przez Grupę PGE Program Offshore obejmuje budowę trzech morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW.

Lądowe wytwarzanie zielonej energii

Od 2022 r. zwiększono moc energetyki wiatrowej z 550 MW do 800 MW. Do 2030 r. Grupa planuje uzyskanie poprzez nowe inwestycje i akwizycje 1,7 GW mocy zainstalowanej.

Inwestycje w fotowoltaikę

Realizacja projektów własnych, we współpracy z samorządami, ale także poprzez akwizycje na rynku. Cel do 2030 r. to 3 GW mocy zainstalowanej.

Program magazynowania energii

Magazyny energii pozwalają wesprzeć dekarbonizację energetyki, zachowując wymaganą elastyczność i stabilność pracy systemu elektroenergetycznego.

Budowa elektrowni jądrowej

Uruchomienie pierwszego reaktora nastąpi w 2035 r., a drugiego w 2040 r.

Modernizacja infrastruktury dystrybucyjnej

5,45 mln klientów – to stawia Grupę PGE w roli największego dystrybutora energii elektrycznej. „Dlatego cały czas budujemy i modernizujemy nasze sieci oraz inwestujemy w inteligentne systemy zarządzania i monitorowania siecią energetyczną” – podkreślono.

Wydzielenie aktywów węglowych

To niezbędny proces dla dalszego rozwoju energetyki odnawialnej, realizacji programu energetyki jądrowej i modernizacji sieci dystrybucyjnej.

Całość obszernego raportu PGE 2020-2023 można przeczytać TUTAJ