Artykuł

Ostrzeżenie URE. Oszuści wysyłają „zawiadomienie energetyczne” – nie daj się nabrać!

Ceny energii

Autor: PKEE

Podpis „Regulacja Energetyki”, pieczęć orła podobna do polskiego godła i informacje dotyczące cen energii, a na koniec oferta rzekomo pozwalająca na zmniejszenie zużycia prądu – takie „pisma” otrzymało wiele Polaków w różnych regionach kraju. Ostrzegamy – to oszustwo!

Urząd Regulacji Energetyki alarmuje, że mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski w ostatnim czasie mogli znaleźć w swoich skrzynkach na listy „Zawiadomienie energetyczne”, wystawione przez podmiot podpisujący się jako „Regulacja Energetyki” i posługujący się znakiem, który ma przypominać pieczęć urzędową wykorzystującą wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

„Po takim zawiadomieniu, które mogło wzbudzić przekonanie odbiorcy, że pismo ma charakter urzędowy oraz wywołać zaniepokojenie rzekomo zapowiadanymi podwyżkami cen energii, mieszkańcy otrzymywali ulotki dotyczące możliwości skorzystania z oferty, która ma umożliwić zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie wpłynie na obniżenie rachunków za prąd” informuje URE.

Oszuści nie tylko posłużyli się nazwą nawiązującą do państwowego urzędu, ale również podawali nieprawdziwe informacje o cenach energii elektrycznej mających rzekomo obowiązywać w przyszłym roku. Tymczasem taryfy dla gospodarstw domowych w 2024 r. nawet nie były jeszcze ustalane.

„Osoby, które spotkały się z takimi lub podobnymi przekazami, proszone są o szczególną ostrożność i przezorność oraz uważną weryfikację ofert i oferentów. Zawsze, gdy trafi do Państwa korespondencja o charakterze marketingowym, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z oferty warto poddać ją uważnej analizie i zweryfikować wszystkie zawarte w niej informacje, a także sprawdzić w dostępnych źródłach, czy podpisujące się pod ofertą podmioty zajmują się świadczeniem określonych usług i czy ich działanie nie budzi Państwa zastrzeżeń” – apeluje URE.

Urząd Regulacji Energetyki zaprezentował jedno z takich pism przygotowanych przez oszustów.