„Konsekwentnie realizujemy kolejne etapy największego projektu OZE w historii Polski” – podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Tym razem zakontraktowano ułożenie i podłączenie kabli dla Baltica 2. Umowa obejmuje m.in. wykorzystanie specjalnych statków, które na wyposażeniu mają również podwodne roboty.
Jak przekazano w komunikacie, Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty na ułożenie i podłączenie kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wcześniej rozstrzygnięto przetargi na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną wykorzystane do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd.
„Konsekwentnie realizujemy kolejne etapy największego projektu OZE w historii Polski. Mamy za sobą kontraktację najważniejszych komponentów dla etapu Baltica 2, w tym na dostawę 107 turbin, a także fundamentów i morskich stacji transformatorowych. Teraz przeszliśmy do kolejnej fazy związanej z kontraktowaniem usług instalacji poszczególnych komponentów” – przypomniał prezes Dąbrowski.
Przekazał też kluczowe informacje: „Pierwszym efektem jest podpisanie umowy na instalację kabli dla projektu Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Już w 2027 roku ta inwestycja zapewni bezpieczne dostawy zielonej energii dla 2,4 mln gospodarstw domowych, jednocześnie ograniczając emisje CO2 o blisko 5 mln ton rocznie”.
@Grupa_PGE i @Orsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej #Baltica 💪 Umowy dotyczą ułożenia i podłączenia kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów MFW Baltica.
– Konsekwentnie realizujemy kolejne etapy… pic.twitter.com/oEf5xO4y0F— PGE Polska Grupa Energetyczna (@Grupa_PGE) September 5, 2023
Wybrana firma Boskalis to światowy lider w wykonywaniu prac hydrotechnicznych i pogłębiarskich.
„Najwięcej projektów z zakresu morskiej energetyki wiatrowej zrealizowała dotychczas na Morzu Północnym, ale jej statki brały też udział w budowie terminalu LNG w Świnoujściu. Do wykonania zadania związanego z układaniem kabli dla Baltica 2 przeznaczy kilka statków ze swojej floty – m.in. kablowiec (CLV, cable laying vessel) i jednostkę wspomagającą (CSV, construction support vessel). Zadaniem wykonawcy będzie nie tylko ułożenie i zakopanie ok. 300 km kabli eksportowych i ok. 170 km kabli wewnętrznych, ale także wcześniejsze usunięcie głazów w celu przygotowania dna morskiego do instalacji linii kablowych” – wylicza PGE Polska Grupa Energetyczna.
Więcej o Morskiej Farmie Wiatrowej Baltica można się dowiedzieć na stronie https://baltica.energy/