Artykuł

Nowe funkcje w „Energetycznym Kompasie” – aplikacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych

Bezpieczeństwo energetyczne

Autor: PKEE

„Energetyczny Kompas” to aplikacja Polskich Sieci Elektroenergetycznych pomagająca w świadomym korzystaniu z energii elektrycznej. Wśród nowych funkcji jest m.in. możliwość ustawienia powiadomień, pokazywanie danych o zapotrzebowaniu i udziale OZE w produkcji energii elektrycznej.

Jak zapewnia PSE, dzięki „Energetycznemu Kompasowi” każdy odbiorca może w łatwy sposób sprawdzić, w których godzinach korzystanie z energii elektrycznej jest najbardziej lub najmniej przyjazne dla środowiska oraz obciążające dla systemu elektroenergetycznego.

W aplikacji są cztery rodzaje godzin:
Ciemnozielone – to nowa kategoria wprowadzona w ramach aktualizacji; w godzinach ciemnozielonych powstaje więcej energii niż potrzebują odbiorcy. Wskazane jest wówczas zwiększenie zużycia.
Zielone – to „zwykłe godziny”, w których możemy dowolnie korzystać z energii elektrycznej.
Żółte – w tych godzinach największa część energii elektrycznej powstaje w elektrowniach na węgiel i gaz, a najmniej z OZE. Warto wówczas ograniczyć zużycie.
Czerwone – to godziny, w których jest niewystarczająca rezerwa mocy, niezbędna do utrzymania bezpieczeństwa pracy systemu. Wówczas liczy się każdy kilowat zapotrzebowania mniej – pomoże nawet stopień mniej na termostacie i zgaszony telewizor. Te godziny będą pokazywane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

„W nowej wersji Energetycznego Kompasu – aplikacja o godzinie 19 informuje o wyznaczonych godzinach na dzień następny oraz może np. przypomnieć, kiedy zbliżają się godziny żółte. Użytkownicy mogą sami ustawić, kiedy dostaną powiadomienie i czego będzie dotyczyć” – tłumaczy PSE.