Artykuł

Niskoemisyjna elektrociepłownia. Kluczowa inwestycja PGE na Pomorzu

Bezpieczeństwo energetyczne

W gdyńskiej elektrociepłowni rozpoczęto inwestycję, której założeniem jest stopniowe odchodzenie od węgla, a docelowo całkowite przejście na paliwo niskoemisyjne, czyli gaz. To jedno z licznych działań, które ma zapewnić do 2050 r. neutralność klimatyczną Grupy PGE.

Jak informuje PGE Energia Ciepła, nowa Kotłownia Rezerwowo-Szczytowa nr 2 zastąpi największy ciepłowniczy kocioł węglowy, który przepracował od końca lat siedemdziesiątych ok. 100 tys. godzin.

„Jego trwałe wycofanie z eksploatacji przyniesie wymierne efekty ekologiczne: emisja tlenków siarki obniży się ponad 40-krotnie, tlenków azotu 10-krotnie, a pyłów 20-krotnie.  Zużycie paliwa węglowego zmniejszy się o 20 tys. ton rocznie, w wyniku czego do Gdyni nie będzie już wjeżdżać 330 wagonów z węglem. Docelowe dla tej inwestycji paliwo gazowe przewidziane jest w Elektrociepłowni Gdyńskiej w 2026 roku. Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł” – informuje spółka.

„Rozpoczynamy jedną z najważniejszych inwestycji niskoemisyjnych na Pomorzu. To kolejny krok w modernizacji polskiego ciepłownictwa. To także przejaw konsekwentnej realizacji Strategii PGE, która zakłada neutralność klimatyczną Grupy do 2050 roku. Transformacja źródeł wytwórczych w Elektrociepłowni w Gdyni, pozwoli na zredukowanie emisji CO2 o ponad 40 proc., czyli tyle ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na 20 dni w ciągu roku. Docelowo, inwestycja ta nie tylko zapewni to ciepło odbiorcom, ale również pozwoli na ograniczanie wpływu naszej działalności na środowisko i pozytywnie wpłynie na poprawę powietrza w regionie” – podkreślał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Z kolei Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła, przypomniał, iż spółka jest największym producentem ciepła w Polsce.

„Naszym priorytetem jest realizowanie inwestycji, które przybliżą Grupę PGE do osiągniecia zeroemisyjności do 2050 roku. I to się już dzieje. Budowa nowych źródeł wytwórczych i wycofanie z eksploatacji najstarszego ciepłowniczego kotła węglowego w Gdyni rozpoczyna dekarbonizację w tej elektrociepłowni, ale takie inwestycje prowadzimy także w innych miastach, m.in. w Rzeszowie, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim” – stwierdził Kołodziejak.